wtorek, 9 grudnia 2014

TSH to zdecydowanie za mało, czyli jakie badania zrobić, gdy tarczyca nie pracuje tak, jak powinna

TSH (ang. Thyroid Stimulating Hormone) - to hormon tyreotropowy (tyreotropina) wydzielany przez naszą przysadkę mózgową, który reguluje pracę tarczycy. Chcąc pobudzić zbyt ospałą tarczycę przysadka produkuje więcej TSH, kiedy zaś tarczyca jest zbyt aktywna, stężenie TSH spada, by ją wyciszyć.

Często uważa się, że oznaczenie poziomu TSH we krwi jest najważniejszym i wystarczającym etapem diagnostycznym przy wszelkich dysfunkcjach tarczycy. 

Przyjęło się, że jeśli wynik TSH jest powyżej podawanej normy - mamy do czynienia z niedoczynnością, gdy jest poniżej granicy normy - z nadczynnością. 
Co jednak z pacjentami, którzy mimo iż ich poziom hormonu TSH mieści się w przedziale określonym cyferkami w nawiasie, czują się źle i mają coraz więcej niepokojących/utrudniających codzienne funkcjonowanie objawów?

Coraz większe grono badaczy i lekarzy sugeruje, że samo określenie poziomu TSH nie jest wystarczającą miarą pracy tarczycy i w wielu wypadkach może być zawodne lub mylące. Dzieje się tak dlatego, że TSH nie jest wskaźnikiem niedoczynności komórkowej, ale bardziej wskaźnikiem tego, jak tarczyca reaguje na sygnały z przysadki mózgowej i vice-versa. W rzeczywistości wynik TSH nie mówi lekarzowi nic o ilości hormonów tarczycy, które są tak naprawdę dostępne dla komórek. 

Więcej informacji na ten temat dostarczają badania FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny)
Naukowcy coraz dokładniej przyglądają się tzw. osi podwzgórze-przysadka-tarczyca (HPT z ang. hypothalamic-pituitary-thyroid) i wpływowi hormonów tarczycy na tkanki. 
Te obserwacje wciąż otwierają oczy wielu lekarzom i udowadniają, że samo badanie poziomu TSH to zdecydowanie za mało, by zdiagnozować chorobę tarczycy. 


Kompleksowe badania tarczycy


Na podstawie badań i raportów klinicznych wielu lekarzy, powstał zbiór zasad dobrych praktyk, który określa postępowanie diagnostyczne w przypadku chorób tarczycy. 

Zgodnie z nim, rozpoznanie jakiegokolwiek schorzenia tarczycy powinno być poprzedzone:


 • stworzeniem szczegółowej listy objawów,
 • wywiadem rodzinnym w kierunku chorób tarczycy,
 • badaniem fizykalnym (oglądanie szyi, także przy przełykaniu, badanie palpacyjne - ocena wielkości, kształtu i struktury wola, wyczucie guzków, osłuchanie).

Badania laboratoryjne


To kolejny krok w stronę dobrze postawionej diagnozy, ale także niezbędny element weryfikujący proces leczenia i późniejszy stan chorego.

Każdy pacjent z objawami wskazującymi na chorobę tarczycy, włącznie ze zmianami dotyczącymi nastroju, powinien mieć wykonane następujące badania krwi*:
 • TSH, które określa ilość tyreotropiny - hormonu, wytwarzanego przez przysadkę mózgową, stymulującego pracę tarczycy. Norma laboratoryjna podawana na wydrukach z wynikami (najczęściej przedział 0.4-4.5 mU/l) jest bardzo względna. Optymalny poziom jest bliższy 1.0 i każdy wynik powyżej 2.0 powinien stanowić podstawę do ewentualnej diagnozy niedoczynności tarczycy. Podobnie, jak każdy wynik poniżej 1.0 powinien być rozpatrzony pod kątem ewentualnej nadczynności. Należy pamiętać, że leki zawierające T3 (wciąż niezbyt popularne w Polsce) mogą tłumić TSH nawet do wartości poniżej normy laboratoryjnej.
 • FT3 - określające poziom wolnej, niezwiązanej z białkami trijodotyroniny (T3). Optymalne stężenie FT3 powinno być zbliżone do środkowo-górnej granicy normy. Wyniki na dole normy mogą świadczyć o niedoczynności, poziom podwyższony o nadczynności.
 • FT4 - określające poziom wolnej tyroksyny (T4). Optymalne wartości - blisko środka normy lub lekko powyżej. Wyniki mieszczące się w dole normy mogą świadczyć o niedoczynności, a podwyższone - nadczynności.
 • rT3 - odwrócone T3, odwrotna trójjodotyronina, nieaktywna forma, zwana antyhormonem tarczycy. rT3 działa przeciwstawnie do T3 - dzięki takiej samej strukturze molekularnej wiąże się z receptorem dla T3, ale jest hormonalnie nieczynna. Niestety badanie rT3 jest możliwe w Polsce jedynie po zakupieniu testu w sklepie online i wysłaniu próbki do laboratorium w Niemczech. AKTUALIZACJA: badanie do wykonania w laboratorium Diagnostyka.
 • przeciwciała przeciwtarczycowe - to badania pozwalające określić, czy pacjent ma autoimmunologiczną chorobę tarczycy. Przeciwciała mogą być znacznie podwyższone mimo "normalnego" TSH, dlatego zdecydowanie należy zbadać ich poziom przy ustalaniu wstępnej diagnozy (później średnio raz do roku, by ocenić stan autoimmunologiczny). Chciałabym tu wyraźnie podkreślić, że pacjenci z autoimmunologiczną chorobą tarczycy mogą mieć też bardzo niskie miano przeciwciał. Przeciwciała przeciwtarczycowe: 
- a-TPO (anty-TPO) - badanie określające poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (tyreoperoksydazie), które pomaga stwierdzić, czy pacjent ma zapalenie tarczycy typu Hashimoto (zazwyczaj znaczne zwiększenie poziomu tych przeciwciał).
- aTG (anty-TG) - badające ilość przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie. Miano anty-TG bywa zwiększone u ok. 20% osób, u których występuje jakakolwiek choroba tarczycy, często w zaburzeniach wywołanych niedoborem jodu lub stanami zapalnymi.
- TRAb* (TSHR-Ab/anty-TSHR) - badanie określajace ilość przeciwciał przeciwko receptorowi TSH, których zwiększone miano stwierdza się w przypadku choroby Gravesa i Basedowa, raczej niepotrzebne przy objawach niedoczynności i Hashimoto.

*wymieniam badania przydatne w sytuacji, gdy diagnoza nie została jeszcze postawiona, zdaje sobie sprawę, że nie zawsze jest możliwe wykonanie aż takiej ilości testów (cena, dostępność), ale pamiętajmy, że pełen panel tarczycowy pomaga lepiej ocenić ogólny stan tarczycy, co jest bardzo istotne, zwłaszcza na początku drogi.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy (USG)


USG powinno zostać zlecone, gdy badanie lekarskie lub wyniki laboratoryjne sugerują, że tarczyca jest powiększona, nie pracuje prawidłowo, ma zgrubienia lub pojawił się w jej okolicy ból. Ultrasonograf pozwala określić, jakiej wielkości jest sama tarczyca, jaki jest jej miąższ, czy pojawiły się w niej ogniska zapalne (tzw. guzki), które trudno było wyczuć w badaniu palpacyjnym oraz jaką te ogniska mają wielkość i strukturę. Kiedy ognisko (niejednorodny miąższ) wyda się "podejrzane" należy zrobić biopsję cienkoigłową, dzięki której będzie można pozyskać materiał ze zmienionego miejsca i poddać go analizie mikroskopowej. W przypadku jakichkolwiek kłopotów lub diagnozy Hahsimoto, uważam, że USG należy profilaktycznie powtarzać raz w roku. Pamiętajmy, że testy na obecność przeciwciał bywają fałszywie negatywne nawet w 40% przypadków Hashimoto - wtedy USG tarczycy jest jedyna drogą, by potwierdzić chorobę. 

Badania dodatkowe  


Uważa się, że choroby tarczycy są często zbieżne z niedoborami witaminowo-mineralnymi, takimi jak niski poziom witaminy B12, witaminy D, żelaza i/lub ferrytyny. Często zdarza się, że niedobory te u pacjentów ze schorzeniami tarczycy mają wpływ na to, jak ich organizmy wykorzystują hormony tarczycowe. 
Wielu lekarzy dostrzega także, że na konwersję T4 w T3 silnie wpływa zaburzona praca nadnerczy. Dlatego ważne jest, by sprawdzić u osób z dysfunkcją tarczycy, także poziom kortyzolu (najlepiej poprzez badanie dobowego rytmu wydzielania tego hormonu). 
Nie należy również zapominać o związku hormonów tarczycowych z hormonami płciowymi, np. niski poziom tych pierwszych może prowadzić do nieprawidłowego wydzielania drugich.

Warto wziąć pod uwagę następujące badania dodatkowe:
 • morfologia krwi z OB, która pomaga w zdiagnozowaniu stanów takich jak anemia, infekcje i inne zaburzenia,
 • poziom glukozy we krwi (jesli podejrzewacie problemy z poziomem cukru/insuliny, powinniście wykonać nie tylko badanie krwi na czczo, ale również specjalne badania zwane krzywą cukrową i krzywą insulinową - testy, w których oznacza się stężenie glukozy i insuliny we krwi na czczo oraz po spożyciu roztworu glukozy, po godzinie i dwóch od obciążenia),
 • elektrolity (sód Na, potas K), czyli diagnostyka równowagi wodno-elektrolitowej lub kwasowo-zasadowej,
 • tzw. próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, GTP, BIL), czyli zestaw badań całościowo odzwierciedlających funkcję wątroby i dróg żółciowych, które wpływają na ogólną równowagę chemiczną i metabolizm organizmu,
 • witamina D3 (metabolit 25(OH) - kalcydiolu lub 1,25(OH)2 - kalcytriolu), która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu systemu immunologicznego, poza tym osoby z Hashimoto często cierpią na polimorfizm receptora witaminy D, co oznacza, że potrzebują więcej witaminy D niż inni ludzie - dlatego kontrolowanie jej poziomu i suplementacja, są tak WAŻNE (badania pokazały, że u pacjentów z niedoborami witaminy D bardzo często występuje podwyższony poziom przeciwciał przeciwko tarczycy),
 • witamina B12 - istnieje silny związek między chorobami autoimmunologicznymi tarczycy i niedoborem witaminy B12 (około 40% pacjentów z niedoczynnością tarczycy ma zbyt niski poziom B12), ponadto, wiele objawów niedoboru witaminy B12 może się pokrywać z objawami choroby tarczycy, co utrudnia właściwą ocenę i diagnozę (optymalny poziom witaminy B12 powinien oscylować wokół górnej granicy normy),
 • żelazo, które wchodzi między innymi w skład hemoglobiny i ferrytyny, pełni ważną rolę w syntezie hormonów tarczycy, pacjenci z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy bardzo często mają niedobór żelaza,
 • wapń, warto sprawdzić, ponieważ jedną z konsekwencji niedoczynności tarczycy jest zaburzony metabolizm wapnia,
 • ferrytyna, która pełni funkcję magazynu żelaza w organizmie, jej stężenie odzwierciedla zapasy żelaza w ustroju, jest najlepszym parametrem oceny niedoborów żelaza (przyjmuje się, że pacjenci z ciągłym, niewyjaśnionym zmęczeniem, u których poziom ferrytyny spadł poniżej 50ug/ml powinni przyjmować żelazo),
 • selen, to mikroelement, który chroni przed toksycznością jodu, obniża poziom przeciwciał i jest niezbędny dla konwersji T4 w T3,
 • kortyzol, zaburzenia nadnerczy często towarzyszą problemom tarczycowym (kiedy poziom kortyzolu nie jest optymalny, hormony tarczycy mogą nie być w odpowiedni sposób przekształcane/konwertowane) -  obecnie za najbardziej wiarygodne badanie poziomu kortyzolu/DHEA uważa się badanie próbek śliny zebranych w ciągu doby (min. 4 próbki), niestety wciąż trudne do wykonania w Polsce,
 • hormony płciowe - jako że wszystkie hormony w naszym ciele są ze sobą powiązane, działają jako zespół i zaburzona produkcja któregokolwiek z nich wpływa na inne, warto oznaczyć także poziom testosteronu, progesteronu, estrogenów (związek z PCOS, niskim libido, niepłodnością czy endometriozą).


Podsumowanie

Wiem, ze jest tego dużo. Wiem, że jeśli nie uda się Wam zdobyć skierowania na badania bezpłatne, będziecie musieli wydać majątek. Walczcie, żądajcie swoich praw, nie przyjmujcie odmowy, szukajcie lekarzy, którzy nie zbagatelizują Waszych objawów, nie wypiszą recepty na podstawię samego TSH i nie odeślą do psychiatry.
Wypisałam wszystko, co przyszło mi do głowy. Zaznaczam, że nie ma konieczności robienia całej listy. 

Jeśli jeszcze nie wiecie, co Wam dolega, ale objawy wskazują na tarczycę, POWINNIŚCIE zrobić minimum, czyli: morfologię krwi z rozmazem, słynna "trójkę tarczycową" (TSH, FT3, FT4), przeciwciała tarczycowe  - anty-TPO i anty-TG, wapń, witaminy D3 (25(OH)D3) i B12 oraz ferrytynę. 
Na początek powinno wystarczyć. Później będziecie już ekspertami;)

186 komentarzy:

 1. A jak często należy badać TSH i ft3/ft4? Co pół roku jest ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy. Jeśli jesteś na początku leczenia, w okresie zwiększania/zmniejszania dawek lub zmiany leku to zdecydowanie częściej, co 5-8 tygodni. Jeśli leki są już ustawione i czujesz się dobrze, można rzadziej, nawet raz w roku, żeby upewnić się, że dawka leku jest odpowiednia. Jeśli czujesz nagłe pogorszenie samopoczucia powinieneś sprawdzic hormony jak najszybciej.

   Usuń
  2. Dzięki!!

   Usuń
 2. jak ma się juz jedną chorbę autoimunologiczna to w dlugim okresie czasu niestety mozna sie spodziewac drugiej :( w ramach innych chorob autoimunologicznych ktore wystepuja przy braku wit B12 mozna miec tez np Addisona Biermera http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedokrwisto%C5%9B%C4%87_Addisona-Biermera

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza sie. Choroby autoimmunologiczne lubia chodzic parami lub grupkami. Dlatego trzeba o siebie dbac, nawet jesli jedna z nich nie daje nam porzadnie w kosc. Pisalam o tym: http://www.japonskimotyl.pl/2014/11/hashimoto-choroba-z-autoagresji.html
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. To co w FT3 jest najistotniejsze to, że pokonuje BBB czyli blood brain barierr (bariera krew-mózg) efektywniej niż T4. Przy niskim poziomie FT3 pojawia się obniżony nastrój, "brain fog" i wiele innych objawów ze strony układu nerwowego. Dlatego czasem są osoby, które mają niskie TSH jak nakazuje norma ale dalej czują się źle, bo mogą mieć niskie FT3.
  I teraz jest potrzebnych wiele sprawnych procesów w naszym organizmie aby z syntetycznego T4 powstał FT3.
  Wiem, endo nawet tego parametru nie sprawdzają bo liczy się TSH. Nadczynność tarczycy zdarza się jeśli mamy wysokie FT3 (po wyżej normy) i może wystąpić niskie TSH (bliskie 0).

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Sylwio, odkrylem pani bloga przypadkiem. Mam 22 lata i wydaje mi sie ze moge miec jakas postac niedoczynnosci tarczycy, niestety lekarze ktorych widzialem praktycznie odmawiaja pomocy. Bardzo prosze o jakas podpowiedz. Oto lista moich objawow ktora ze soba nosze po lekarzach: puchniecie, wydete podbrzusze, duze pragnienie, apetyt na sol, sucha skora, wypadanie wlosow, brak pocenia sie, bezsennosc, pobudzenie w nocy (zaczalem brac hydroksyzyne ale szybko przestala pomagac), za dnia zmeczenie, ospalosc, brak energii, temperatura obnizona do ok 36 st, ciagle zatwardzenia, wzdecia, zgaga, ciagle mi zimno, przez co praktycznie nie wychodze z domu, dretwienie rak i stop (do tego sa lodowate), oczywiscie niekontrolowane tycie (8 kg w 2 miesiace). Nie moge sie skoncentrowac (co praktycznie uniemozliwia studiowanie), dezorientacja, depresja, wahania nastroju, ataki paniki, leki, nerwowosc, spiecie, bole glowy, w szczegolnosci oczu, dusznosc, plytki oddech, suchosc sluzowek (oczu, ust). TSH utrzymuje sie w granicach 3 (wykonywalem je pare razy, w odstepach ok. 1 miesiaca), oprocz tego mam podwyzszony kortyzol, zarowno w osoczu jak i w dobowej zbiorce moczu, ACTH rowniez jest podwyzszone (ale mimo podwyzszonego poziomu rytm dobowy kortyzolu pozostaje prawidlowy) i niedobor witaminy D. Przeciwciala przeciwtarczycowe rowniez sa w normie; dodam ze moja babcia choruje na nadczynnosc tarczycy. Lekarz odmawia leczenia, poniewaz TSH jest w normie. Pisze do Pani komentarz bo juz naprawde nie wiem do kogo moge sie zwrocic z prosba o porade... Rodzice mysla ze zwariowalem :( jeden endokrynolog rowniez odeslal mnie do psychiatry... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy Chlopaku;) Twoje objawy rzeczywiscie moga wskazywac na niedoczynnosc tarczycy, ale widze takze symptomy wyczerpania nadnerczy (te dwie rzeczy czesto wystepuja razem). Nie powiem nic wiecej bez diagnostyki. TSH 3 przy takich objawach to juz lekki niepokoj, oczywiscie nie dla konwencjonalnych lekarzy;) Jesli chcesz napisz do mnie na japonskimotyl@gmail.com - nic nie objecuje, ale chetnie popatrze na Twoje wyniki (z normami). Nie znam Cie, ale jestem niemal pewna, ze nie zwariowales;) Pisz na priv. Pozdrawiam, Sylwia

   Usuń
 5. Moja kolezanka swojego syna z hoshimoto wyleczyła czyli wszytsko sie da zrobic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jaki sposób ? :)

   Usuń
  2. to najwidoczniej nie miał hashimoto ;)

   Usuń
 6. Jest dostępne badanie rT3. Dzwoniłem dzisiaj do Diagnostyki ( www.diag.pl ), wykonują jedynie w Warszawie. Jednak skontaktowali się od razu z działem handlowym w celu uzyskania informacji czy jest możliwość takiego badania na terenie Krakowa. Dostałem zielone światło, mogę jutro iść i wykonać badanie na rT3. Cena komercyjna 150 zł, czasz oczekiwania od 7 do 10 dni. Warto się z nimi skontaktować i zapytać czy w waszej okolicy udostępnią takie badanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michał, dziekuje za informacje, rozmawialam z Diagnostyka 3 miesiace temu i wtedy jeszcze nie wiedzieli, kiedy badanie bedzie dostepne, pozdrawiam, S.

   Usuń
 7. W moim przypadku TSH 2,06 FT3 2,85 FT4 1,24. Mam rozumieć, że jest tu do czynienia z niedoczynnością?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamila, musisz dopisac normy wolnych hormonow - sa rozne w zaleznosci od laboratorium...

   Usuń
  2. Dla TSH 0,270-4,2 FT3 2,04-4,40 FT4 0,93-1,71

   Usuń
  3. Witam. Świetny blog bardzo przydatne informacje. Po przeczytaniu również postanowiłam przebadać swoje hormony i oto jaki wynik otrzymałam: Tsh 11,62 przy normie 0,25-5 ft3 2,82 przy normie 1,71-3,71 ft4 1,02 przy normie 0,70-1,48... Natomiast antyTPO 46,85 przy normie 0-34 a antyTG 16,8 przy normie poniżej 18... Jestem Ciekawa Pani opinii.. Dodam ze mam 24 lata i chciałabym zakladac rodzine. Pozdrawiam

   Usuń
  4. Droga Anonimowa, moim zdaniem powinnas isc do dobrego endokrynologa. TSH jest ZDECYDOWANIE za wysokie, hormony wolne w miare w porzadku (byc moze jest tu tez problem na osi tarczyca-przysadka, warto sie temu przyjrzec), przeciwciala wskazuja na rozpoczety proces autoimmunologiczny... Jesli planujesz dziecko, musisz obnizyc TSH. Pozdrawiam, Sylwia

   Usuń
  5. Dziękuję za odpowiedź... Jest jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie a mianowicie czy przyjmowanie tabletkek antykoncepcyjnych moze miec jakiś wpływ na wynik TSH ?

   Usuń
  6. Tabletki antykoncepcyjne bardzo zle wplywaja na wiele rzeczy. Radzilabym pomyslec o innym rozwiazaniu. https://www.facebook.com/zapalenietarczycyhashimoto/posts/1393923127512685

   Usuń
 8. witam,
  świetna strona:). Mam pytanie czy niskie poziomy ATPO wartość 8 przedział 0-34, i ATG wartość <10 przedział 0-115 mogą świadczyć o Raku tarczycy? Wszędzie wrzucane są prośby o interpretacje wysokich przedziałów, a co z niskimi? Nie powinno być tak, że zdrowy organizm nie produkuje wogóle tych przeciwciał. Pozostałe wyniki wszystkie w normach, jedynie Wapń w górnej granicy( ale to prawdopodobnie poprzez przyjmowanie wytaminy D3) i TF4 1,63 do przedziału 0,93-1,7

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeciwciala nie sa markerem rozwoju nowotworow, ich podniesione miano moze, ale nie musi swiadczyc o rozpoczeciu niewlasciwej odpowiedzi immunologicznej. jesli sa nisko, raczej nie niepokoja, jesli jednak zblizaja sie juz do granicy normy, moga byc wskazowka, ze proces autoagresji ruszyl.

   Usuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam mam już dłuższy czas problem jestem senna brak mi energii włosy mi garściami wypadają puchną mi łydki schudłam sporo a do tego nie miesiączkuję mam 27 lat cały czas problem z pojawieniem się okres wystpuje tylko wtedy kiedy biore tabletki anty.czesto głowa mnie boli myślałam ze to zatoki ale okazało się ze nie cały czas zaparcia robiłam badania TSHi wyszły w normie to czemu tak się czuje proszę o pomoc jakas podpowiedz czy to może być tarczyca ???

  OdpowiedzUsuń
 11. DZIĘKUJĘ ZA KOMPLET WYTYCZNYCH, JAK SIĘ ZDIAGNOZOWAĆ. TAK KOMPLEKSOWĄ I PRZEJRZYSTĄ INFORMACJĘ TRUDNO UZYSKAĆ OD LEKARZY. JEJ WARTOŚĆ I UŻYTECZNOŚĆ SĄ BARDZO WYSOKIE!

  OdpowiedzUsuń
 12. DZIĘKUJĘ ZA KOMPLET WSKAZÓWEK, JAK SIĘ ZDIAGNOZOWAĆ. TAK KOMPLEKSOWĄ I JASNĄ INFORMACJĘ TRUDNO UZYSKAĆ OD LEKARZY, JEJ JAKOŚĆ I PRZYDATNOŚĆ SĄ BARDZO WYSOKIE!

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,
  po przeczytaniu Pani bloga postanowiłam zrobić badania kontrolne. mam 23 lata. w wieku 2 lat stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy i byłam leczona farmakologicznie przez kilka kolejnych lat (3-4?), jednak w późniejszym czasie rodzice zaprzestali mojego leczenia (jeden lekarz stwierdził że już nie trzeba, inny że trzeba, i jakoś tak wyszło że gdy miała byc konsultacja z kolejnym lekarzem, pojawiły się inne problemy zdrowotne, a temat tarczycy ucichł). od jakiegoś czasu zauważyłam pogorszenie stanu zdrowia (puchniecie, wydete podbrzusze, duze pragnienie, bardzo przesuszona skora, wypadanie wlosow, ciągłe zmęczenie,w ciągu dnia bardzo duże zmeczenie, ospalosc-zdazyło juz mi się kila razy przysnąć w ciagu dnia w autobusie a nawet w kolejce, a ciagłe zasypianie na zajeciach to juz norma-choc bym nie wiem jak sie starała zasypiam w kilka minut, brak energii, obniżona temperatura,zatwardzenia-często wypróżnianie 1-2 razy w tygodniu, wzdecia, ciagle uczucie zimna,dłonie i stopy są nie tyle zimne co lodowate, Nie moge sie skoncentrowac, przez co ciężko mi się uczyc, dezorientacja, depresja, wahania nastroju, ataki paniki, leki, nerwowosc, spiecie, bole glowy, plytki oddech).
  robiłam badania krwi parokrotnie, wyniki wydaja sie w normie TSH 2,430(0,270-4,200), ft4 19,54 (12,00-22,00), ft3 4,94 (4,00-6,80), aTPO 14,02 (0,00-34,00).
  Dodam, ze mama ma stwierdzoną niedoczynność tarczycy i ciągle leczy się farmakologicznie. mam siostrę bliźniaczkę, u której tez kiedys tak jak mi stwierdzono niedoczynność.
  Czy jest możliwy nawrót niedoczynności, czy moze to są skutki zaprzestania leczenia?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny artykuł. Dowiedziałam się więcej niż od lekarza, który na podstawie samego tylko usg i tsh+morfologia stwierdził niedoczynność i hashimoto i zalecił branie letroxu do końca życia (póki co biorę 25), a kiedy spytałam o dietę stwierdził, że to i tak nic nie da. Nie chciałabym się bezmyślnie faszerować hormonami, więc tym razem sama zrobiłam nieco więcej wyników i proszę o pomoc w ich interpretacji, bo chyba jeszcze nie do końca rozumiem wszystkie zależności.
  Aktualne wyniki:
  FT4 42,86% 1,26 (norma 0,93 - 1,7)
  FT3 51,25% 3,23 (norma 2 - 4,4)
  TSH 4,4 (norma 0,27 - 4,2) dodam, że mam 33 lata
  ATPO 223,90 (norma <34)
  ATG 276,10 (norma <115)
  Wit. D 13,52 (norma >30)
  Wit. B12 196 (norma 191 - 663)
  Ferrytyna 4,8 (norma 15 - 150)
  Żelazo 30 (37 - 145)
  Wapń 2,49 (2,15 - 2,50)
  LDL 116, HDL 99, cholesterol całkowity 218, trójglicerydy 117
  RBC 4,51 (3,7-5,1), HGB 12,81 (12-16), HCT 38,7 (37-47), MCV 86 (80-98), MCH 28,37 (27-33), MCHC 33,09 (31-36), RDW 16,4 (11,5 - 14,5)
  Koniec listopada (przyjmowałam już letrox, zaczęłam w pazdzierniku)
  TSH 3,7
  Żelazo 35
  HGB, HCT, MCV, MCH poniżej normy (a więc wyniki morfologii generalnie trochę się poprawiły obecnie)
  ATPO 235,5
  Koniec pazdziernika (po wynikach zaczęłam brać letrox): HGB, HCT, MCV, MCH poniżej normy (a więc wyniki morfologii generalnie trochę się poprawiły obecnie po przyjmowaniu w listopadzie i grudniu żelaza), żelazo 32 (obecnie 30 a więc tu niżej), TSH 3,48
  TSH sprzed 2 lat 3,13
  Reasumując, odkąd zaczęłam przyjmować letrox TSH systematycznie idzie w górę: bezpośrednio przed przyjmowaniem 3,48, po miesiącu brania leku 3,7, a obecnie po ponad 4 m-cach 4,4. Jeśli chodzi o FT4 i 3 to robiłam je dopiero teraz więc nie mam porównania, ale chyba proporcje nie są takie złe. ATPo podwyższone, ale chyba niewskazujące jednoznacznie na hashimoto (wyczytałam że ponad 500 dopiero pozwala na jednoznaczną diagnozę). Nie rozumiem czemu TSH rośnie...czy to niewłaściwa diagnoza czy dawka leku za mała...może trzeba odstawić hormon i skupić się raczej na uzupełnieniu żelaza (widać 2 m-ce było za mało)i witaminy D (tylko w tranie chyba jod jest, a jeśli to jednak hashi to nie jest to wskazane, więc co w zamian)i podwyższeniu B, może jeszcze jakieś suplementy włączyć. W przyszłym roku chciałabym starać się o dziecko więc muszę chyba zbić to TSH, pytanie tylko jak i czemu rośnie mimo leku.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam,
  W zeszłym roku wykryto u mnie problemy z tatczycą. Na początku ubiegłego roku miałam tsh 8,31 czyli dość wysoki jak na 28łatkę do tego wysoki poziom cholesterolu oraz cukru. Oczywiście postanowiłam udać się z tym do specjailisty. Po miesiącu zrobiłam dodatkowe badania i powtórzyłam tsh. Tsh spadło do 3.28 aTPO 5.0 aTg 11.46 IU/ml ft4 1.26ng/dl ft3 3.31 a także zrobiłam USG tarczycy które nic szczególnego nie wykazało wszystko w nornie i bez zmian ogniskowych. Pani endokrynolog zaleciła sprawdzanie co kwartał przez rok pozimu tsh. Trochę to zaniedbałam ponieważ zrobiłam je tylko raz i było na podomnym poziomie.Tułmacząc że to wszystko przez traume którą przeżyłam związaną ze stratą bardzo bliskiej osoby oraz masą obowiozków które spadły na mnie po jej śmierci.Sądziłam że wszystko się unormuje. Przyszedł Nowy Rok i postanowienie zadbania o zdrowie zatem czas na zrobienie wyników , regularne treningi i diete ( tym bardziej że przez rok utyłam 10 kg). Tsh 5,8 mlU/L fT3 4.13 ph/ml fT4 1.36 ng/dl oraz ATPO 9.4 IU/ml i jak dalej żyć no jak? ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. No niestety, ja ostatnio poprosiłam o wypisanie skierowania, lekarka do mnie a co to? Takich badań się nie robi. No i muszę z własnej kieszeni płacić.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam moje wyniki tsh 1.020 (0.270-4,200) FT3 2.95 (2.00-4.40) FT4 1.32 (0.90-1.80)

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam, mam Hashimoto i niedoczynność tarczycy od jakiś 12 lat. Mam wszystkie z możliwych objawów niedoczynności, poza przybieranie na wadze (PÓKI CO). Bez względu na pobieraną dawkę leku (do tej pory brałam euthyrox) towarzyszy mi nieznośna wrażliwość na niską temp. W tamtym roku, w czasie największych upałów, potrafiłam wyjść na dwór w grubym swetrze i było mi akurat. Dodam przy okazji, że pomimo Hashi cierpie na poważną chorobę genetyczną, neurologiczną, chorobe mięśni. Dlatego też takie degradacyjne są dla mnie dodatkowo te objawy niedoczynności. Ostatnio miałam w życiu bardzo dużą dawkę stresu,co pewnie wiąże się z niedoczynnością obniżonym nastrojem, stanami depresyjnymi, agresją - objawy dodatkowo się nasiliły. Zmieniłam więc euthyrox 137 na letrox 150 - ze względu na zawartość laktozy (i na słabe po nim efekty). Czuje się jeszcze gorzej, a lekarze. Dobrzy lekarze są dostępni prywatnie w następnym roku. Jednakże udało mi się do jakiegoś zapisać, co powinnam zrobić? TSH, ft3, ft4, antyTPO? Kortyzol i panel pokarmowy? Podobno chorzy na Hashi nie tolerują laktozy oraz glutenu, ja mam liczne zaparcia i ogółem mój układ pokarmowy jest w opłakanym stanie. Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

  Aga

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam, proszé o interpretację moich wyników:
  TSH 1,04 µIU/ml 0,270-4,200
  FT3 4,01 pg/ml 2,00- 4,40
  FT4 1,43 ng/dl 0,93- 1,70
  Czy wyniki są dobre?

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzień dobry,
  Sprowokowany latami złego samopoczucia, po prawidłowych wynikach USG tarczycy, postanowiłem dodatkowo wykonać badania krwi:

  TSH 2,7762 (0,3500-4,9400)
  FT3 3,16 (1,71-3,71)
  FT4 1,04 (0,70-1,48)

  Na co dzień, od średnio 6-7 lat cierpię na przemęczenie, zaniki pamięci, zaburzenia koncentracji, niski apetyt, anhedonia etc. Od paru lat leczę się na depresję - bezskutecznie.

  Czy te wyniki są prawidłowe?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Do TR
  Możesz podać nazwę tej choroby mięśni? Ja od kilku lat mam problem z mięśniami a ostatnio wykryto niedoczynność wiec szukam przyczyn, bo lekarze nie wiedzą co mi jest.

  OdpowiedzUsuń
 24. Dobry wieczór .
  Jestem przerażona, mam 23 lata i właśnie dowiedziałam się od lekarza pierwszego kontaktu, że mam niedoczynność tarczycy. Wynik jest tak wysoki, że cały czas płacze.
  TSH 24,77 przy normie 0,270 - 4,200
  FT3 3,90 przy normie 2,04 - 4,40
  FT4 0,94 przy normie 0,93 - 1,71
  Mam jeszcze zrobić TPO jutro, a na piątek mama umówiła mnie prywatnie do endokrynologa, bo na fundusz to 1,5 miesiąca .
  Do piątku to ja chyba oszaleje. Czemu taki wysoki ten wynik, co to może oznaczać. Jakiś rak.
  Błagam o pomoc.!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, na pewno nie rak. Uspokoj sie. Rzeczywiscie masz naprawde wysokie TSH I oslabiona tarczyce, ale pod dobra opieka lekarska to sie z pewnoscia zmieni. Powinnas zrobic aTPO i aTG i koniecznie USG tarczycy. Nie martw sie. Znam osobe ktora miala TSH 100 - ma sie dzis bardxo dobrze

   Usuń
  2. Znam kobietę, której TSH wynosi 65, czuje się w miarę dobrze i nie bierze żadnych hormonów. Nie leczy się, bo uważa, że nie ma ku temu powodu. Szkoda, że Twoja lekarka nie wytłumaczyła Ci, że to nie rak i niepotrzebnie się zamartwiasz. Jedź nad morze, powdychaj Jodu, może Ci pomoże. Jedz ryby morskie i mięso, no i używaj soli jodowanej. Znajdź sobie dobrego dietetyka. Jak on/ona Ci nie pomoże to wtedy możesz iść do endokrynologa i zacząć leczenie. To jest moje skromne zdanie. Domyślam się, że jesteś bardzo młoda, skoro mama umawia Cię do endokrynologa. Rób więc to, co mama i lekarz zalecają.

   Usuń
  3. Rok temu miałam takie same wyniki,dzisiaj są w normie.Walczę jeszcze z hashimoto,wiem,że będzie trudno ,ale jestem pełna wiary.Nie załamuj się,będzie dobrze !

   Usuń
  4. Ja po ciąży miałam TSH 64 i przeżyłam. Na szczęście wykryto i zbito wynik Euthyroxem w dwa miesiące do... 0,0048, czyli katastrofy w drugą stronę.

   Usuń
 25. Witam,co Pani sądzi o moich wynikach ft 3 4,57 norma 3,13-6,76 ft 4 14,54 norma 12-22 pmol tsh 1,94 norma 0,27-4,2 dodam że strasznie przytyłam szybko się męczę,poce,jestem nerwową osobą miewasz szumy uszne już od roku oraz mroczki przed oczami ciągle,lekarze twierdzą że to nerwica😞

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sadze, ze jest juz lekka niedoczynnosc. W takim przypadku patrzy sie na objawy. Koniecznie zrob przeciwciala aTPO i aTG oraz USG tarczycy - wtedy bedzie wiadomo wiecej.

   Usuń
 26. Witam, czy mogłaby Pani spojrzeć na te wyniki:
  TSH 2,82 (0,27-4,2)
  FT4 1,19 (0,8 - 1,7) 43,33 %
  FT3 2,74 (2,6 - 5,1) 5,6%
  Prolaktyna 30,14 (2,7 - 26)

  Co może oznaczać tak niskie FT3?

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam prosze o interpretacje moich wynikow.Jestem 14 miesiecy po porodzie a w ciazy moje Tsh wynosilo 2,83(0,27-4,2)Bralam przez cala ciaze eutyrox 25 i 50 na przemian.3 miesiace po porodzie bez lekow moje Tsh wynosilo 3,48 a 8 miesiecy po porodzie Tsh 7,34 a Ft4 12,82(12-22)2 miesiace pozniej Tsh 3,52 i 1,5 miesiaca pozniej czyli dzis Tsh 2,64 a P.ciala anty(TPO)39,9 norma do 8. Co o tym sadzisz.Dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ciazy TSH powinno byc troszke nizsze, ale to juz nieistotne. Jesli dobrze rozumiem, bralas leki tylko podczas ciazy, a potem je odstawilas... Po odstawieniu hormonu TSH roslo i mialas wyrazna niedoczynnosc, po czym zaczelo spadac, jakby tarczyca podjela ponownie prace. Przeciwciala pokazuja ze masz Hashimoto. Sadze, ze powinnas miec zrobione USG tarczycy oraz ze powinnas miec badana cala trojke (TSH, fT3 i fT4) a nie samo TSH... Moim zdaniem musisz teraz monitorowac wyniki (sprawdzic trojke tarczycowa za ok. 2 miesiace). Ciaza to czas burzy i naporu, ale u Ciebie widac, ze autoagresja juz odpalila, musisz o siebie dbac.

   Usuń
 28. Witam,

  Świetny blog, gratuluję! Chciałabym prosić o podpowiedz co oznacza wysokie anty-TPO- 298.4. I jak sobie z tym radzić?
  Pozostałe wyniki w normie:
  FT3-4.13 ;norma (3.3-6.76)
  FT4-20.11;norma(12.0-22.0)
  TSH 2.84;norma(0.27-4.20)
  Anty-tg; 106.7
  Dodam ze jestem w wieku 47 lat ( czyli menopauzalnym:) i przyjmuję euthyrox 75g.
  pozdrawiam
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doroto, takie aTPO oznacza po prostu Hashimoto. Jak sobie radzic? Jest wiele drog i sposobow;) Z tego co widze masz problem z konwersja hormonow T4 do T3. W takiej sytuacji trzeba sie zatroszczyc przede wszystkim o watrobe (ostropest, mniszek, wyciag z karczocha) i jelita (dieta, dieta, dieta), starac sie ograniczac stres, przyjmowac selen oraz cynk itd itd Nie ma jednej recepty na "zbicie" przeciwcial. Kazdy pacjent wymaga indywidualnego podejscia.

   Usuń
 29. Witam
  Mogę liczyć na pomoc bo wydaje mi się, że coś się ze mną dzieje a teoretycznie trójka tarczycowa w normie, ale jak wiadomo to nic nie znaczy:
  TSH 2,7 (norma 0,55-4)
  FT3 4,54 (norma 3,5 -6,5)- 34%
  FT4 - 15,78 (norma 11,5-22,7) - 38%

  Przeciwciałą Anty TG 9,5 (norma 0-4,11), anty TPO 0,67 (norma 0 -5,61).
  Ferrytyna 84,1
  Chciałabym jakoś umiejętnie rozmawiać z lekarzem, bo żle się czuję, wypadają mi włosy, zawroty głowy, a ft4 i ft3 trochę brakuje do 50% normy. Podwyższone TG dwukrotnie - czy to może być Hashimoto? Po samym TSH wg. lekarzy ok. Proszę o pomoc:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam.U mnie problemy zaczęły się od niestrawności z pobytem w szpitalu włącznie.Potem były leki i jakoś się ustabilizowała.Rok później zaczęły się okropne bóle i zawroty głowy,kołatanie serca,zgaga bóle żołądka i częste infekcje.Trafiłam do szpitala tam nafaszerowany mnie antybiotykami po 2tyg wypuścili w stanie dobrym do domu.Od tamtego czasu mam napadowe bóle głowy,włosy mi wypadają garściami,kołotanie serca łagodzi bisocard ale czasami dopada mnie wewnętrzne drżenie,odczuwam ciągły chłód,mam nawracające infekcje dróg oddechowych i infekcje intymne,zaburzenia miesiączkowania,od 2mscy mam pokrzywkę,świąd skóry,piekące i łzawiącego oczy,zburzenia pamięci i koncentracji poczucie senności i wyczerpania 😟 dodam że rok temu leczyłam się na depresję i chodziłam po różnych lekarzach dopiero alergolog zlecił mi badanie tsh mam poważne podejrzenia co do hashimoto

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam.Od 2014 roku próbuję dojść do tego co mi jest.Zaczęło się od bólów brzucha i zgagi.Lekarz stwierdził kolkę jelitową i przepisał leki rozkurczowe trochę ucichło po czym jak grom z nieba dołączyłyczyły napadowe bóle i zawroty głowy,kołatanie serca ucisk w gardle utrudnione przełykanie,ataki paniki i lęk uczucie wewnętrznego drżenia,senność,słabość i ogólne rozbicie.Z takimi objawami trafiłam w końcu do psychiatry który leczył mnie na depresję.W tym roku wszystko się nasiliło dołączyłyczyły częste infekcje dróg oddechowych i infekcje intymne,zaburzenia miesiączkowania,przelewanie w brzuchu,nudności przybieranie na wadze,pokrzywka,świąd skóry,łupierz,wypadanie włosów,świąd łzawienie i opuchnięcia pod oczami.Dopiero alergolog skierował mnie na badanie tsh �� Czekam na wynik mam poważne podejrzenia co do Hashimoto

  OdpowiedzUsuń
 33. witam serdecznie poprosze Pania o kilka slow na temat mojego wyniku

  tsh robione nieco wczesniej ok 1.7
  ft3 3.039 (1.710-3.710)
  ft4 0.922 (0.700-1.48)

  czy sa to wyniki prawidlowe ?
  dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, od jakiegoś czasu mam objawy podobne przy niedoczynności tarczycy.. tj. wstaje zmęczona- mimo spokojnego snu, choć zdarzają się nieprzespane noce, czuje się ociężała i opuchnięta, nie mam na nic siły i chęci. Zauważyłam, że objawy te nasilają się, gdy późno(16-17) zjem węglowodany. Również po zjedzeniu nie których pokarmów, głównie z nabiałem czuje, że automatycznie moja twarz ‚puchnie’, ciągle wyskakują Mi białe podskórne krostki, albo pojedyncze podskórne 'gule' głównie w okolicach brody i bocznej(dolnej)części policzka. Zaczęły też, strasznie wypadać włosy. I do tego doszły zaparcia. Mam nieregularne miesiączki lub ich zanik. Dodam, że 2lata temu leczyłam się hormonalnie na nieregularne cykle, brałam tabletki po których, czułam się okropnie, ale gdy wszystko wróciło do 'normy' lekarz je odstawił. Zlecił mi również badania na TSH, były w normie. Teraz znów to powróciło i to tego te objawy.

  postanowiłam zrobić badania na tarczycę, mogłabym prosić o pomoc w ich zinterpretowaniu ?
  Czy dodatkowo polecasz zrobić jeszcze jakieś badania ? Morfologia, hormony płciowe,glukoza .. ?

  Mam 23lata,

  TSH 1,535(0,55-4,00)
  FT3 3,47 (3,5-6,50)
  FT4 12,65 (11,5-22,70)
  anty-TG 0,74 (0-4,11)
  anty-TPO 0,07 (0-5,61)

  pozdrawiam Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam serdecznie będę wdzięczna gdybyś coś podpowiedziała odnośnie wyników badań
  TSH 1.288 ( 0,40 - 4,00 )
  FT4 1,07 ( 0,8-1,9 ) 24,55 %
  FT3 3,15 ( 0,40 - 4,00 ) 76,39 %
  Anty TPO 1.0 (1.0-16)

  OdpowiedzUsuń
 36. Kilka lat temu miałam robione badanie (czułam się wtedy bardzo źle) i wykazało 5,27 TSH.
  Późniejsze badania robione mniej więcej 2 lata temu TSH wyszło około 2,5 i mieściło się w normie laboratorium.
  Czy jest możliwe by tak "jednokrotnie" TSH wynosiło 5,27 i mimo, że później wróciło do normy tamten podwyższony wynik nie miał żadnego znaczenia?
  Ciągle mnie to męczy. Bo nie wydaje mi się by to było normalne i nie wskazywało na jakiś proces chorobowy związany z hormonami a ja od tamtej pory się źle czuje.
  Czy może te wskazywać na jakiś problem z przysadką, która ponoć wydziela TSH?


  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 37. Myślałam, że to depresja. Już wiem, że po jutrzejszych badaniach nastanie Hashimoto. Dzięki za przedstawienie tylu aspektów tej choroby. Myślę, że choruję długo, mimo dobrych wyników TSH, uświadomiły mi to objawy o których tu poczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam
  Proszę o informację dot. wyników badań. Wiem, że takich pytań tu mnóstwo :) ale...
  Od 8 lat leczę przyjmuję Asertin (napady lęku itp). Dziś odebrałam wyniki badań z tarczycy i zastanawiam się czy w ogóle mam depresję...Wcześniej miałam robione badania na tarczycę ale tylko tsh (wszystko było ok) Ostanie badania krwi były rozszerzone
  tsh-ok, ft3-ok, ft-4-lekko zaniżone 0,78 (norma 0,89-1,76) ale anty-tpo wysoko zawyżone 2404 (przy normie do 60). Jaka może być tego przyczyna i jakie podjąć dalsze kroki. Sód, potas, magnez w normie. W mojej rodzinie babcia, mama, siostra mają choroby tarczycy w tym hashimoto. dziekuję za odpowiedź, Maja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, to juz tez najprawdopodobniej jest hashimoto. Koniecznie zrob USG tarczycy. To ze ft3 jest w normie, nie znaczy ze jest ok. Patrzac na ft4 widac ze tarczyca jest slaba. Bardzo mozliwe ze po unormowaniu hormonow tarczycy i uzupelnieniu niedoborow (badalas 25(OH)d3?) Twoje samopoczucie emocjonalne sie poprawi. Szukaj dobrego endokrynologa.

   Usuń
  2. dziękuję za odpowiedź. Przynajmniej teraz wiem w jaką iść stronę. Usg mam we wrzesniu. Z endokrylogiem pewnie będą problemy bo ciężko z dobrym lekarzem w tej dziedzinie. A o kasie chorych to pewnie mogę zapomnieć. Nie robiłam 25(OH)d3. Ale zrobię przed wizytą u lekarza. Czy znasz jakiegoś dobrego lekarza ze Śląska który mógłby mnie poprowadzić? Moja mama jeździ do Gliwic. Ale mnie może na kasę przyjąć w 1017-18 roku

   Usuń
 39. witam .mam 63lata od jakiegoś czasu źle się czuje : bezsenność,kołatanie serca,drżenia,suchość skory,wypadanie włosów,kłopoty z pamięcią ,zawroty gilowy,bóle mięśni ,słabo sc,potliwość. poprosiłam lekarza o usg tarczycy ,bo czuje czasami ucisk ,mam chrypkę. Wynik mnie zmartwił: opis tarczyca położona prawidłowo. Płat prawy 24,1/20,6/50,1mm, niepowiększony,niejednorodny ,obecne liczne guzki o obniżonym echu 7,5mm.10mm,6mm.Płat lewy niepowiększony V=13,3ml, niejednorodny obecny guzek o wym 25,3/15,3mm. Wykonałam badania krwi na hormony:TSH 0,50 (0,30-4,50),FT3 4,5(4,00-8,30),FT4 15,3(9.0-20,0),anty TPO 41,6 ( 0-60) czekam na wizytę u endokrynologa.SISI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cos ewidentnie sie dzieje, tarczyca jest spora, pracuje niezle, hormony nie sa najgorsze (TSH swietne, wolne moglyby byc wyzej, ale niepokoju nie ma), natomiast rozumiem, ze martwia te guzki... Czy dostalas skierowanie na biopsje? Na pewno trzeba je sprawdzic i obserwowac - powtorzyc za jakis czas badania hormonalne (przeciwciala niby w normie, ale moga powoli zmierzac w strone autoagresji) oraz USG. Objawy ktore opisujesz moga byc efektem dosc niskiego fT3. Warto zadbac o czynniki ktore poprawia konwersje T4 do T3 - zatroszczyc sie o watrobe (mniszek, ostropest, karczoch), uszczelnic jelita, popracowac nad stresem, odpoczywac, uzupelnic niedobory, pobrac selen, cynk itp i bedzie dobrze.

   Usuń
 40. Witam serdecznie i mam nadzieję, że może tutaj uda mi się znaleźć wytłumaczenie na to, co od 2 lat dzieje się z moją tarczycą. Dwa lata temu TSH= 4,38 (0,25-5). Badanie po jakimś miesiącu TSH = 2,39 (0,3-4,6), FT3= 5,2 (3,5-6,5), FT4= 14,3 (10,5-23), anty TPO= 53,8 (0-60). Po dwóch latach (marzec 2016) TSH=4,92 (0,25-5), FT3= 5,8 (3,5-6,5), FT4= 17,1 (10,5-23), anty TPO= 29,2 (0-60). Dzisiejsze wyniki TSH= 1,7 (0,25-5), FT3= 3,97 (4-8,3), FT4=11,58 (10,6-19,4). Wszyscy lekarze, u których byłam mówią, że nic się nie dzieję i mam dać sobie spokój z badaniem tarczycy. Ja sama nie wiem, co mam myśleć o tych wynikach.

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam, odkryłam ten blog przypadkowo bo staram sie poszerzyć wiedzę o hashi. Świetnie napisany i tak łatwo się czyta;) mam pytanie odnośnie wyników otóż tsh wynosi 1,78 (0,35-5,5) ft3 2,59(2,3-4,2) ft4 0,88(0,89-1,76) anty tg 407(0-40) anty tpo 1615(0-60) tsh w normie ale ostatnio czuje się gorzej...wahania nastroju, słaba koncentracja, zappminanie, senność, gorsze samopoczucie....czy powyższe wyniki moga miec na to wpływ??? Ostatnio czytam i czytam ale mam wrażenie ze stoje w miejscu a chce zbic przeciwciala czy istnieje jakis sposob? Obecnie biorę novothyral 75+hashiforte. Mam nadzieje ze pomoze mi Pani odczytac moje wyniki. Pozdrawiam serdecznie Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, jesli wyniki ktore podalas sa na Novothyralu, to masz zdecydowanie za niska dawke hormonow. Mam nadzieje, ze masz/znajdziesz lekarza, ktory bedzie patrzyl na wartosci wolnych hormonow, nie samo TSH, ktore przy leczeniu T3 traci w ogole wartosc diagnostyczna. Przeciwciala wysokie. Nic nie napisalas o USG tarczycy. Powinnas przejsc na diete. Pozdrawiam, Sylwia

   Usuń
 42. Wlasnie dzisiaj odebralam wyniki
  Tsh 9.87 (0.27-4.20)
  Ft3 3.60 (2.02-4.43)
  Ft4 1.33 (0.93-1.70)
  Wyniki chyba nie sa zbyt dobre? Nie wiem co o tym myslec?

  OdpowiedzUsuń
 43. Witajcied
  Wlasnie wricilam od lekarza czuje sie po prostu strasznje tsh 12 ft3 ft 4 w normie .. jestem roztrzesiona wypadaja mi wlosy sucho w ustach straaaszzznie slaba miesnie idmawiaja mi posluszenstwa bole glowy splatanie nie wiem co robic jakie jeszcze badania
  Zalaman

  OdpowiedzUsuń
 44. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 45. Proszę o interpretację wyników tsh 0.0005 FT4 -100, FT3 - 207,94. nADMIENIĘ ŻE NIGDY NIE MIAŁAM PROBLEMÓW Z TARCZYCĄ.

  OdpowiedzUsuń
 46. witam ,mam 42 lata i mieszkam w Anglii gdzie ciezko doprosic sie o badania wiec ze wzgledu na bardzo zle samopoczucie zrobilamm sobie badania w Polsce ,wszystkie objawy wydawaly sie podobne do niedoczynnosci tarczycy ,dodatkowo ginekolog na usg wykryl u mnie guza na prawym placie tarczycy przy wynikach : TSH 3,550 (0,270-4,200), ,FT4 1,13( 0,80-1,70), FT3 3,73 (2,37-4,43) ,dodatkowo podwyzszony cholesterol i mam ciagle problemy ze stawami wlacznie z ciesnia nadgarstka czy to mozliwe ze mam niedoczynnosc tarczycy ?

  OdpowiedzUsuń
 47. Witam,jestem ciągle zmęczona nerwowa bolą mnie nogi ręce,mam suchą skórę,uczucie bujania,strasznie wszystko zapominam,mam mgłę w mózgu u lęk przed wyjściem między ludzi,zrobiłam wyniki tsh 4,50 norma o.270 do 4,200 ft3 5.39 pmol norma 3.10-6.80 ft4 13,88 norma 12-22 anty tpo <3 iu/ml 0,00-5,61 anty to <3 Iu/ml 0,00-4,11 witamina D 17,3 na/ml deficyt,ferrytyna 14,0 norma 4,6-204 insulina 8,8 norma 2,0-25,0 ob 10 mm/h 0-12 norma żelazo 66ug/dl 37-145 usg tarczyca w miejscu typowym,prawidłowej wielkości,normoechogeniczna nieco niejednorodna o wymiarach 20*16*47objetosc 8ml płat prawy a płat lewy 16*15*42 objętość 5,5ml ciesni 4 mm, bardzo źle się czuje a moja pani endokrynolog stwierdziła ze wyniki są super i powinnam udać się do psychiatry to to napewno nie od tarczycy,proszę o pomoc co dalej robić, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sandra, nie wiem, ile masz lat, ale TSH jest wg najnowszych zalecen za wysokie (nie miesci sie nawet w tradycyjnej normie!), fT3 bardzo ladne, ale juz po fT4 widac lekka niedoczynnosc. Przeciwcial nie masz podwyzszonych, tarczyca niewielka, ale moze taka Twoja uroda i lekko niejednorodna - moim zdaniem do obserwacji- za rok przeciwciala i USG do powtorzenia. Inne badania slabe. Wit. D zdecydowanie za niska, powinas suplementowac, ferrytyna bardzo slabo! musisz popracowac nad jej podwyzszeniem dzieki diecie bogatej w zelazo (podroby, watrobka, czerwone mieso, sok z pokrzywy, zakwas buraczany itp) i wspieraniu watroby (ostropest/sylimaryna, wyciag z karczocha itp). Na razie nie mozna powiedziec jaka jest przyczyna slabszej pracy tarczycy, nie ma pewnosci ze to autoagresja. Byc moze jest to niedoczynnosc wynikajaca z braku jodu? Moim zdaniem lekarz nie powinien ignorowac takiego TSH i objawow. Moze poszukaj kogos innego? Pozdrawiam, Sylwia.

   Usuń
 48. Mam 31 lat. 10 miesięcy temu zostałam mamą.
  TSH 4,709 (0,27-4,7)
  FT3 2,53 (2,6-5,42)
  FT4 1,26 (0,7-1,55)
  anty TPO 1,4 (<8,0)
  Żelazo 66 (65-175)
  Ferrytyna 75,21 (13-150)
  Witamina B12 319 (197-771)
  Wychodzi niedoczynność, czekam na wynik jeszcze tych drugich przeciwciał, nie wiem do końca co o tym myśleć. Pomocy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest niedoczynnosc. TSH za wysokie, fT3 na minusie, fT4 niziutko, zelazo i witamina b12 za niskie. Moze to nadal efekt oslabienia ciaza i ciezkimi pierwszymi miesiacami przy dziecku, ale zrob USG tarczycy i idz do endokrynologa. Byc moze uzna, ze czas na wdrozenie malej dawki hormonow. Nie wiem, jaki masz styl zycia (domyslam sie ze przy malutkim dziecku jestes przemeczona), tak czy inaczej musisz zadbac o diete, uzupelnic niedobory, moze wiecej spac, odpoczywac... Jest szansa ze tarczyca podniesie sie bez hormonow, ale trzeba sie o nia zatroszczyc. Pozdrawiam, Sylwia

   Usuń
 49. Witam, serdecznie byłabym bardzo wdzięczna za kilka słów interpretacji mojego wyniku. Od kilku miesięcy staramy się o dziecko. Gin poleciła zrobić badania hormonów, tsh u mnie wynosi 5,11 antyTPO 9,47 a prolaktyna 25,99
  Czy to oznacza niedoczynność tarczycy czy to chwilowe podwyższenie wyniku?

  OdpowiedzUsuń
 50. Witam,bardzo proszę o interpretację wyników. Czy to jest Hashimoto?
  - 20.08.2016 TSH 2.99 (0,27-4,2); FT3 4.34 (3.1 - 6.8); FT4 12.30 (12.0 - 22.0)
  - 10.05.2016 TSH2.97 (0.27 - 4.2); FT3 5.59 (3.13. - 6.76); FT4 13.3 (12-22); ANTY-TG 271.7 ; ANTY-TPO 18.72;
  - 29.05.2015 TSH6.14 (0.27-4.2); FT 5 (3.10-6.8); FT4 13.28 (12-22)

  OdpowiedzUsuń
 51. witam, bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników, dostałam skierowanie na podejrzenie niedoczynności. Moje objawy:migreny,dokuczliwe pms,przybranie na wadze,zatrzymywanie wody,wypadające włosy,wydłużone cykle,nerwowość. wyniki : TSH 2,118 (0,55-4,00) FT3 5,05 (3,5-6,5) FT4 14,63 (11,5-22,70) mam 31 lat. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 52. Ja chodzę po lekarzach bo źle się czuję od dawna... Przytyłam 15 kg mimo, iż codziennie robię jakieś 20 km dziennie na rowerze, do tego spacery z psem. Ruszam się, jem normalnie. Tkanka tłuszczowa bardzo intensywnie odkłada się w obrębie brzucha, silny przyrost wagi ciała, drażliwość, niestabilność emocjonalna, częste bóle głowy, częstomocz, wypadanie włosów masakryczne !!!!!!!!! Za badania właśnie zapłaciłam majątek, ponieważ żaden lekarz nie skory do skierowań na nie. Więc napiszę jak się sprawy mają:
  anty/TPO < 37,0 IU/ml
  anty/TG < 25,0 IU/ml
  Estradiol 44,6 pg/ml
  faza folikularna 0- 112
  faza okołojajeczkowa 36 - 300
  faza lutealna 31 - 136
  po menopauzie bez HTR 0 - 45
  po menopauzie - HTR 25 - 406
  antykoncepcja 0 - 95
  FSH 10,1 IU/L
  faza folikularna 2,8 - 10,2
  faza okołowulacyjna 4,7 - 25,9
  faza lutealna 1,7 - 5,6
  po menopauzie bez HTZ 13,9 - 103,1
  po menopauzie z HTZ 1,7 - 96,8
  LH 3,4 IU/L
  faza folikularna 1,1 - 9,2
  faza owulacyjna 6,1 - 49,1
  faza lutealna 1,3 - 10,8
  po menopauzie bez HTZ 15,4 - 53,3
  po menopauzie z HTZ 0,7 - 52,7
  Testosteron 0,48 ng/ml wart. referenc. [0,1 - 0,6]

  Kortyzol 18,9 ug/dl
  godziny ranne 5,0 - 22,0
  godziny wieczorne 2,5 - 12,0
  DHEA-SO4 142 ug/dl wart. referenc. [47 - 248]

  Aldosteron 9,48 ng/dl
  po leżeniu 1,76 -23,2
  po pionizacji 2,52 - 39,2

  Androstendion 2,32 ng/ml

  faza folikularna 0,9 - 3,0
  plik owulacyjny 1,9 - 4,7
  faza lutealna 1,1 - 4,2
  okres menopauzalny 0,3 - 3,7
  17-OH-progesteron 1,06 ng/ml

  faza folikularna 0,11 - 1,08
  faza lutealna 0,95 - 5,00
  Ferrytyna 8,58 ng/ml ... norma [13,00 - 150,00]
  TSH 2,240 IU/ml ... norma [0,270 - 4,200]
  FT3 3,56 pg/ml ... norma [2,00 - 4,40]
  FT4 1,03 ng/dl ... norma [0,93 - 1,70]
  Prolaktyna 650,40 IU/l ... norma [102,00 - 496,00]

  Pomożecie w interpretacji tego wszystkiego ?

  OdpowiedzUsuń
 53. Witam, trafiłam na ta stronę szukając informacji o hashi.
  Przedostatni raz badałam tarczycę w 2013 r. TSH wynosiło 1,6 USG tarczycy OK
  Potem miałam 2 bardzo ciężkie lata z powodu rozwodu z mężem alkoholikiem, ogromne stresy i teraz po tym wszystkim
  TSH wynosi 3,6 a USG pokazuje tarczycę prawidłową ale z drobnymi zwłóknieniami.
  Lekarz powiedział że na dzis dzień tarczyca jest ok, i opisze ją jako prawidłową ale te zwłóknienia wskazuja że to początek hashimoto, którego jednak wg. niego - patrzac na usg jeszcze nie ma. Chciałam spytać jak Pani sądzi, czy taki skok TSH i te zwłóknienia które sie musiałay pojawić podczas stresowego okresu to może być wynik stresu i czy możlwe jest że tarczyca wróci do normy sama?
  Dopiero wybieram sie po skierowanie do endokrynologa, nie mam nawet innych badań.
  To usg tarczycy wyprosiłam lekarza przy okazji usg nerek ponieważ w upały puchną mi kostki. Przyznam że boje sie brania hormonów i unikam leków ogólnie.
  Poza tym szukam w necie informacji co dokładnie oznaczają zwłóknienia i czy jest to coś groźnego. Na razie znalazłam tylko informacje że jest to pozostałość po stanie zapalnym.
  Pozdrawiam Mika

  OdpowiedzUsuń
 54. Witam! Świetny blog, na którego trafiłam niedawno kiedy poczułam, że coś się ze mną dzieje... zawsze tryskałam energią, uprawiam dużo sportu (crossfit, biegi), a ostatnio jakby zeszło ze mnie powietrze... zaczęly się bóle głowy, opuchnięcia twarzy, atopowa skóra twarzy. Zawsze miałam problem z odżywianiem, zauważyłam ,że lepiej się czuje po wyeliminowaniu glutenu z diety, bo po zjedzeniu miałam zgagę, wzdęcia, uczucie piany w żołądku, a do tego rozrywające bóle. Ostatnio występują nawet po wypiciu piwa... Zdarzają mi się weekendy 'rozpusty' i wtedy mam dwa dni, trzy jakby 'zatrucia'. Dochodzę do siebie znowu ściśle trzymając się diety bezglutenowej. Ale zaniepokoił mnie brak energii dlatego zrobiłam tarczycowe rozszerzone i morfologie. Czy jest w stanie powiedzieć mi Pani co się dzieje? Moja wyniki:
  z morfologii nie w normie było:
  MCV 97,4 (77-95)
  Eozynocyty 0,47 (0.004-0,4)
  % eozynocytów 8,3 % (<7,0)
  ft3 3,69 (3,13-6,76)
  ft4 10,83 (12,00-22,00)
  TSH 2,43 (0,27- 4,20)

  Dziękuje z góry za pomoc. Myślę,że to bardzo dużo wspólnego z jedzeniem ale może się mylę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolne hormony wskazuja na niedoczynnosc. Powinnas zrobic jeszcze przeciwciala - aTPO i aTG oraz USG tarczycy. Podwyzszone eozynofile moga wskazywac na alerie lub pasozyty. MCV moze byc podwyzszone wlasnie przy niedoczynnosci tarczycy, ale oczywiscie mozliwych powodow wiele (zaburzenia metylacji, problemy z wchlanianiem, niedokwaszony zoladek itp). Sprawdz koniecznie wit. B12, kwas foliowy i homocysteine. To wszystko moze miec wielki zwiazek z jedzeniem, trawieniem i wchlanianiem.

   Usuń
  2. Dziękuję ślicznie za odpowiedz :)anty TPO wynosi u mnie 14.06(<115), a anty TG 14,06 (<115). USG czeka mnie niedługo i oczywiście szereg badań w tym B12, kwas foliowy itp.
   Dominika

   Usuń
 55. wczoraj umieściłam post i go nie ma :-(

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam, mam pytanie co oznacza zbyt niski poziom anty-TG? Norma jest 10-115, a ja mam <10?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem to nic zlego. Im nizsze przeciwciala, tym lepiej:)

   Usuń
 57. Witam.Fantastyczny blog kopalnia wiedzy ��.Ja od dlugiego czasu mialam niepokojace objawy ktore moglyby wskazywac hashimoto �� Odebralam wyniki I udalam sie z nimi do endo ktory potwierdzil moje obawy �� przepisal euthyrox 50 ale mam watpliwosci jak czytam na necie czy dobrze zrobil �� Moze ktos moglby zerknac I doradzic czy juz zaczac z lekami przy tych wynikach? Usg wyszlo prawidlowe lekarz nawet spytal jaki powod bo on nic zlego nie widzi �� Tsh ;3.178 ft3; 2.90. Ft4 0.85 prolaktyna 19.84 anty tpo 8.57 anty-tg 22.06 wit b12 291.0 a d3 metabolit 22,60. Wszystkie inne badania OK prosze moze ktos doradzi czy to juz hashi? Czy brac te leki? Dziekuje ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Terii, zawsze przy podawaniu wynikow trzeba podac normy danego laboratorium, bo sa rozne... Witamina D3 za niska, powinna byc suplementowana. Podobnie z B12.

   Usuń
 58. Witam,mam stwierdzone hashimoto, wyniki to tsh 11.3 A raz anty tpo 253,reszta w normie. Bardzo mnie martwi moja mała tarczyca która ma w całości niecałe 6 cm3 i .czy jest bardzo źle? Jestem przed pierwszą wizyta u endokrynologa który pewnie przepisze mi sztuczne hormony lecz czy jeśli nie mam niedoczynnosci to czy powinnam je brać?

  OdpowiedzUsuń
 59. Witam,mam stwierdzone hashimoto, wyniki to tsh 11.3 A raz anty tpo 253,reszta w normie. Bardzo mnie martwi moja mała tarczyca która ma w całości niecałe 6 cm3 i .czy jest bardzo źle? Jestem przed pierwszą wizyta u endokrynologa który pewnie przepisze mi sztuczne hormony lecz czy jeśli nie mam niedoczynnosci to czy powinnam je brać?

  OdpowiedzUsuń
 60. Witam, co może oznaczać ten wynik?
  (FT3) 4,19 2,30 — 4,20
  (FT4) 1,45 0,89 — 1,76
  (TSH) trzeciej generacji 1,092 0,550 — 4,780

  Czy samo dość wysokie Ft3 cos oznacza?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Czy te wyniki są prawidłowe? Czy ktoś potrafi pomóc?
  TSH 3,46 przy normach 0,27-4,20
  FT3 3,51 przy normach 2,02-4,43
  FT4 1,23 przy normach 0,93-1,71

  Prawy płat tarczycy 11,2*15,8*36,4 mm
  Objętość prawego płata 3,4 ml
  Lewy płat tarczycy 10,3*15,8*30,8 mm
  Objętość lewego płata 2,6 ml
  Objętość gruczołu 6 ml
  Echo tarczycy jednorodne, prawidłowe

  OdpowiedzUsuń
 62. Witam.Pochodze z bardzo małej miejscowości.W zwiazku z tym mam dostęp tylko do dwóch lekarzy endo. 4 lata temu stwierdzono u mnie Hashimoto wynik 1000 nie pamiętam jednostek.Przyjmuje 4 razy w tygodniu eutyrox 75 i 3 razy 100.Pomimo przyjmowanych hormonów nadal żle się czuje -zmęczona, słaba, bóle brzucha, wypadające włosy.Obecny wynik tsh wynosi 2,69 yIU/ml.Obraz tarczycy max wymiary ok.;LPT 18x13x36mm, ppt 16x18x44 mm, cieśń max 5 mmguzki w górnej częci płata górnego wym 9mm i części tylnej 6mm.hypoechogenny owal obszar o wym. 11x4mm, leżący w górnej części cieśni. Czytałam że często choroba ta idzie w parze z innymi -proteinogram (wykonany w szpitalu przy obrzęku naczyniorchomym)Beta 2 3,83% norma 3,90 do7,30%, gamma 21 zakres od 11,90% do 18,80% wskaznik a/g 1.20 (pozostałe frakcje w normie).Inhibitor c1 66,40 -norma 70 - 130%.Proszę o podpowiedzenie co mam robić, od czego zacząć czuje się naprawdę zle i błądze po omacku.Lekarz twiedzi że jestem zdrowa skoro tsh jest w normie

  OdpowiedzUsuń
 63. Witam, od pół roku bardzo źle się czuję, dlatego postanowiłam, że zacznę szukać przyczyny. Jestem ciągle zmęczona, ospała, mam przyspieszone tętno, zawroty głowy, w ostatnim tygodniu objawy bardzo się nasiliły do tego stopnia, że nie jestem w stanie prowadzić samochodu. Pół roku temu lekarz stwierdził, że podejrzewa Hashimoto, ze względu na małą tarczycę, ktora ma 4,8 ml. Wtedy moje wyniki wynosił:
  TSH - 1,6 ulU/ml
  ft4 - 17,58 pmol/l norma (12,00-22,00)
  ft3 - 4,40 pmol/l norma (3,1-6,8)
  anty - TPO - 9,6 IU/ml norma <34
  anty - TG 20,24 IU/ml norma <115
  ponadto miałam obniżoną wit. D3 - 11,2 ng/ml, glukozę na czczo - 104 mg/dl, i insulinę - 14,7 uIU/ml. Do tego podwyższony cholesterol całkowity, i cholesterol LDL.
  Wczoraj odebrałam ponownie wyniki i wyglądają następująco:
  TSH - 2,3464 uIU/ml
  ft3 - 3,89 pmol/l norma (2,63-5,70)
  ft4 - 11,64 pmol /l norma (9-19)
  ponadto:
  glukoza na czczo - 68 mg/dl
  żelazo - 55 ug/dl norma (65-175)
  ferrytyna - 17,5 ng/ml norma (4,6-204)
  podwyższone również mam w każdej morfologii leukocyty, limfocyty, eozynofile. Czy faktycznie przyczyną tego wszystkiego może być hashimoto? wydaje mi się, że wyniki tego nie sugerują, ale nie znam się. Jeśli to nie tarczyca to co może powodować aż takie samopoczucie?

  OdpowiedzUsuń
 64. Witam, szukam pomocy u Pani ponieważ każdy lekarz u ktorego byłam twierdzi że tabletki wszystko załatwią i będzie dobrze. a mianowicie początkowe wyniki
  Tsh 9.87(0.27-4.20)
  Ft3 3.60(2.02-4.43)
  Ft4 1.33(0.93-1.70)
  Ant Tpo 600 (0-34)
  Anty Tg 468 (0-115) endokrynolog wykonał usg i stwierdził że tarczyca wygląda jak dziurawy ser choroba hashimoto i na tyle, zalecil eutyrox 50mg wizyte za 6tyg a więc po 6tygodniach wrociłam z nowym wynikiem tsh 8.57 a więc coś spada....ale niepokoje się ciagłym zmęczeniem walczę z anemią ponieważ morfologia ciagle spada miesiączki trwaja po 12dni ginekolog zaleca provere a wiec również ją biorę...spostrzegam coraz więcej przebarwień na skórze w formie białych plam a co najdziwniejsze podczas rozmowy nie zawsze ale coraz częściej czuje jakby moje usta nie były moje, tak dziwnie sie krzywią nie wiem jak to określić....męczą mnie mdłości budzę się w nocy i nieraz są nie do zniesienią objawów jest wiecęj ale cieżko tak wszystko napisać..obecnie eutyrox 100mg po ostatniej wizycie czy to się poprawi? Cieżko tak życ pozdrawiam Julia

  OdpowiedzUsuń
 65. Witam , od ponad 5 lat jetsem na euthyroxie, w ciągu tego okresu przytylam 12 kg, w ostatnie pół roku 7 kg :O ,przy jednoczesnym wysiłku fizycznym i ogranicxzaniem się z jedzeniem, jestem załamana :(
  moja endokrynologm do ktorej mam dostęp jedynie raz na rok, twierdzi ze to nie przez niedoczynność, w ogole twierdzi tak na prawdę ze mam tak znikomą niedoczynnośc ze niczym nie powinnam się przejmować,
  Czy ktoś moze powiedzieć cos wiecej na temat moich ostatnich badań ktore pogorszyły się jakby nie patrzeć, spadło przede wszystkim FT 4 i FT3
  TSH: 24.94% [wynik 1.25, norma (0.27 – 4.2) ]
  FT4 -2.70% [ wynik 11.73, norma (12 – 22)]
  FT3 -27.02% [ wynik 3.18, norma (3.95 – 6.8)]
  anty TPO 0,11 (0-5,61)
  Czy zaleca Pani sumplementacje selenem ?? Ijeśli tak to w jakich dawkach?
  Pozdrawiam i serdecznie dziękuje z góry za wszytkie informacje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam takie wyniki i też jestem ciekawa co oznaczaja, bo zaczęłam tyc:( Na wizyty czas oczekiwania bardzo długi, może coś dodatkowego z badań zrobić?

   Usuń
  2. Też mam takie wyniki i też jestem ciekawa co oznaczaja, bo zaczęłam tyc:( Na wizyty czas oczekiwania bardzo długi, może coś dodatkowego z badań zrobić?

   Usuń
 66. Witam od 7 mscy mam problemy ze zdrowiem i szukam wszędzie gdzie to możliwe. Zrobiłam badania na tarczyce i lekarze uznali, ze sa dobre, ale dietetyczka cos wspominała, ze cos jest wysoko. Czy moze Pani zerknąć ?
  Tsh 0,954 norma 0,358 -3,740
  Ft4 15,83 norma 9,80-18,80
  Nie wiem czemu nie zlecili Ft3 ?
  Ale mam jeszcze:
  Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie 11.95 norma 5-100
  Przeciwciała przeciwko peroksudazie tarczycy 2,12 norma 1-16.
  Co Pani o tym sądzi?

  OdpowiedzUsuń
 67. Witam,
  świetny blog, dużo pomocnych informacji.
  Bardzo proszę o interpretację wyników:
  1. wyniki robione w czerwcu 2016
  TSH - 2,76 [0,27-4,2]
  ft4 - 1,21 [0,93-1,7]
  2. wyniki pazdziernik 2016
  TSH - 4,12 [0,27-4,2]
  ft4 - 1,23 [0,93-1,7]

  Lekarze na których do tej pory trafiłam uważają, że TSH jest w normie więc z tarczycą wszystko w porządku.

  Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 68. Witam,
  Bardzo proszę o interpretację. Mam 47 lat. W rodzinie jest Hashimoto.
  TSH - 2,09 (0,27 - 4,20)
  FT3 - 5,01 (3,10 - 6,80)
  FT4 - 1,31 (0,93 - 1,70)
  D total(25-OH)- 20,9

  Czy TSH jest trochę za wysokie?

  Pozdrawiam serdecznie
  Joanna

  OdpowiedzUsuń
 69. Witam. Super wpis. Bardzo przydatny.
  A czy mogłaby Pani napisać które badania można zrobić na NFZ A które są tylko prywatnie? Wiem na pewno ze witaminą D oraz antyTPO i antyTG zrobię tylko prywatnie. A co z resztą witamin czy z tymi badaniami opisanymi aby przyglądać się pracy nadnerczy? Przyznam że często bolą mnie nerki. �� i teraz jestem w szoku ��

  OdpowiedzUsuń
 70. Super blog!
  Nie mam stwierdzonej niedoczynnośći, ale mam większość jej objawów. Mam 30 lat. TSH 2,44,FT3 ok.50%, FT4 70% normy. Lekarze POZ mnie zbywają. Czy powinnam udać się do endokrynologa?
  Będę wdzięczna za podpowiedź. Juz nie radzę sobie z wahaniami nastroju i niekontrolowanym tyciem ��

  OdpowiedzUsuń
 71. Super blog!
  Nie mam stwierdzonej niedoczynnośći, ale mam większość jej objawów. Mam 30 lat. TSH 2,44,FT3 ok.50%, FT4 70% normy. Lekarze POZ mnie zbywają. Czy powinnam udać się do endokrynologa?
  Będę wdzięczna za podpowiedź. Juz nie radzę sobie z wahaniami nastroju i niekontrolowanym tyciem ��

  OdpowiedzUsuń
 72. Super blog!
  Nie mam stwierdzonej niedoczynnośći, ale mam większość jej objawów. Mam 30 lat. TSH 2,44, FT3 50%, FT4 70% normy. Lekarze POZ mnie zbywają.Czy powinnam zgłosić się do endokrynologa? Będę wdzięczna za podpowiedź. Juz nie radzę sobie z wahaniami nastroju i niekontrolowanym tyciem :(

  OdpowiedzUsuń
 73. Witam.Mam Hashimoto od kilku lat. Proszę podać komplet badań jaki przy wizycie kontrolnej co pół roku powinien zalecić mi mój lekarz? Uparcie zaleca jedynie tsh, dietą się brzydzi i pora go zmienić. Chciałabym jednak wiedzieć na co u endokrynologa zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 74. Witam. Dzisiaj odebrałam wyniki TSH 1,1 (0,4-4,2). Mam 41 lat,20 lat temu miałam bardzo dużą nadczynność ( 2 lata ustawiania normy), po czym operacja usunięcia guzów ( większych od płatów tarczycy). Od 18 lat biorę Euthyrox 50. Ostatnio zaczęłam źle się czuć,a ponieważ pamiętam, jak można czuć się przy chorej tarczycy, zrobiłam TSH ( ostatnie badanie robiłam jakieś 8 lat temu). Proszę mi doradzić, czy powinnam zrobić jeszcze badanie FT3, FT4? Wynik mam niby w normie, choć bliżej dolnej granicy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 75. Witam jestem po usunięciu całej tarczycy i teraz po odstawieniu eutyrox bo miałam badania kontrolne i wyszło tsh 113;tg 6,28(norma<77); anty tg 0,9 (norma<4) morfologia oki usg czysto scyntografia czysto. Co te wyniki moga oznaczać.

  OdpowiedzUsuń
 76. Witam,
  mam wyniki badań tsh 2,51 mu/l - norma wg laboratorium 0,270-4,200 i ft4 15,98 pmol/l - norma 12-22. Nie wiem czemu lekarz nie zlecił mi badań ft3, czy to normalne?

  OdpowiedzUsuń
 77. Witam. Wczoraj odebrałam badania swego synka.. Ma zaniżone żelazo, Morfologia - podwyższone limfocyty i monocyty.. TSH mieści się w normie,fT4 także, jednak niepokoi mnie fT3, gdyż norma to 6,8 a mały ma 9,6.. Jutro mam konsultacje z pediatrą, jednak bardzo proszę o jakieś informacje.. Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 78. To jak TSH wynosi 2,5 to jest się czego bać? Rodzinny mówi, że to norma przecież. Proszę o odpowiedź. Ostatnio lepiej leczą mnie "blogi" niż lekarze...

  OdpowiedzUsuń
 79. Witam
  Mam 19 lat i od 8 lat leczę się za niedoczynność tarczycy, mój najniższy wynik wynosił 8,09 TSH.
  Bardzo ciężko jest je unormować mimo brania leków. Słyszałam, że nieuregulowana tarczyca może mocno zaburzyć inne hormony, jakie hormony warto sprawdzić aby w przyszłości nie mieć przykrych niespodzianek związanych z zajściem w ciąże? doradzicie coś? mój lekarz twierdzi, że nie ma potrzeby sprawdzania hormonów płciowych mimo, że w rodzinie mieliśmy przypadek, że przez wysokie TSH były problemy z zajściem w ciążę, chciałabym tego uniknąć a nie wiem do jakich lekarzy się kierować.

  OdpowiedzUsuń
 80. Witam.zrobilam badania moje tsh wynosi5.12 ft4.14.4 ft3 4.52 co o tym myslec?

  OdpowiedzUsuń
 81. Witam serdecznie
  Planuję się ogólnie przebadać w laboratorium i oprócz TSH
  Lepiej wykonać
  T-3 (trójjodotyronina) i T-4 (tyroksyna) czy ft-3 (wolne T-3) ft-4 (wolne T-4)
  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 82. Prosze o interpretacje wyników, robiłam badania na tarczyce i moje wyniki są następujące: TSH - 0,004, FT3- 9.82, FT4-3.00, Anty TG-161.3, Anty TPO-1286,4
  Dodam, że nigdy na nic nie chorowałam, natomiast mam straszny stres w pracy.

  OdpowiedzUsuń
 83. CIekawy wpis. Ja właśnie przymierzam się do badań kontrolnych... mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy... z 7 msc temu na kontroli lekarz na podstawie wyników sprzed kilku msc (ktore sam robilem prywatnie) chcial mi zwiekszyc dawke Euthoryxu... (zapomnialem, ze dzien wczesniej mam podejsc zrobic bezplatne badania.... ale jak sie czeka rok na kontrole to mozna zapomniec).... nie zwiekszylem dawki... zrobilem badania plus mialem dodatkowy krotki pobyt w szpitalu i przy okazji dodatkowo sprawdzili mi poziomu TSH ... stwierdzili, że wszystko jest w normie i nie musze zwiekszac dawki (nie moge znalezc wyniku ale chyba TSH okolo 2,1)..... ale niestety jestem zbyt często zmęczony... senny.... problemy z koncentracją... fakt, że to pewnie też przez cukier... niestety lubię słodkie... czas zrobić kolejne badania... i zmienić nawyki żywieniowe i zobaczyć czy się coś zmieni...

  OdpowiedzUsuń
 84. Droga Autorko, czy przy niżej wskazanych wynikach powinnam spodziewać się diagnozy którejkolwiek z chorób autoimmunologicznych?

  TSH 3,270 (0,270-4,700)
  FT3 4,424 (3.1-6.8)
  FT4 14,88 (12-22).

  Kalkulatory wskazują, że tak, jednak w nawale informacji i przeglądanych stron internetowych nie mam pojęcia,na czym się skupić.
  Twój blog to kopalnia wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 85. proszę o interpretacje... TSH- 3,170 (norma 0,270-4,200), FT3- 7,56 (norma 3,10-6,80) FT4-17,04 (norma 12,00-22,00). Mam 30 lat

  OdpowiedzUsuń
 86. Mam 30 lat i następujące wyniki TSH 3, 170 (NORMA 0,270-4,200), TF3 - 7,56 (NORMA 3,10-6,80, TF4- 17,04 (NORMA 12, 00 -22,00) MOŻE TO KTOŚ ZINTERPRETOWAĆ

  OdpowiedzUsuń
 87. Proszę o pomoc, dzisiaj byłam u endokrynolog z wynikami tsh 1,170 ft3 2,81 ft4 1,16 czyli norma ale anty tg 615 a anty Tpo 110 lekarz powiedział że nic mi nie pomoże bo pozostałe wyniki są dobre a ja od kilku miesięcy źle się czuję :chrypka, zmęczenie, senność, zimno ciągle, opuchniete rano powieki, 8 kg więcej na wadze, problemy z pamięcią. Czy powinnam pójść jeszcze do innego endokrynologa?

  OdpowiedzUsuń
 88. Witam.córka ma 13 lat i wyciętą tarczyce.bierze duzą ilosc euthyrox 162.5 -jej tsh jest okolo 0 ale ft3 i ft4 ponizej normy.co robic????endokrynolog zwraca uwagę na tsh a ona czuje się zle:(((

  OdpowiedzUsuń
 89. My juz u 3 lekarzy bylysmy...z czego moze wynikac niskie tsh i niedobor ft3 ft4

  OdpowiedzUsuń
 90. Witam.
  Mam niskie ciśnienie chyba od zawsze, dlatego zwalałam na nie moje złe samopoczucie, senność, osłabienie, potrafiłam zasnąc z kawa w ręce :). W okresie od lata 2016 do chwili obecnej zeszczuplałam bez zmiany diety, niekiedy mam chrypkę, krwawienia z nosa, siniaki...Choruję na chroniczne zapalenie błony sluzowej zołądka, refluks z zarzucaniem żółci oraz nerwicę lękowa.Niekiedy mam wrażenie że mój mózg przestaje pracować-uciekaja mi mysli i słowa, ale to nie jest stan stały, mam takie okresy, dodam tez ze mam atrofie jednej nerki.Jestem po badaniach krwi-oto wyniki:
  TSH 1,73 ulU/mL ( 0,4-4,0)
  cholesterol całkowity 230 (<190)
  Trójglicerydy 62 (<150)
  Kreatynina 1,20( 0,6-1,1)
  eGFR 45,98
  Sód 140,0 (135-148)
  Potas 4,87 (3,5-5,3)
  OB 9 (12)
  Morfologia;
  WBC 5,0
  RBC 4,18
  HGB13,1
  HCT 37,8
  PLT 243 tys/mm3
  MCV 90
  MCH 31,3
  MCHC 34,7
  RDW 11,4
  MPV 7,7
  LYM% 46,1
  MON% 8,7
  GRA% 40,5 L
  EOS% 4,4
  BASO% 0,3

  LYM# 2,3tys/mm3
  MON# 0,43tys/mm3
  GRA# 2,02 tys/mm3
  EOS# 0,22 tys/mm3
  BASO# 0,01 tys/mm3

  Jest mi zimno i od jakiegoś czasu mam niższa niż 36,6 temperaturę. Oprócz tego podczas USG piersi wykryto powiększony węzeł chłonny pod prawa pachą. Będę wdzięczna za ustosunkowanie się do moich objawów i wyników. Mam obecnie 59 lat, moja ciocia zmarła na nowotwór tarczycy.
  Dziekuję. Izabella.


  OdpowiedzUsuń
 91. Witam mój wynik anty tg to 7.77 i oznaczony przez laboratorium H bo normy to 0.00-4.11, dodam że pozostałe wyniki to FT3 5.36 (3.10-6.80), FT4 15.84 (12-22), anty Tpo 8.00 (0.00-34.00) tsh 0.932 (0.27-4.20). Proszę o interpretacje.

  OdpowiedzUsuń
 92. Dzięki za wspaniała stronę. To tu dowiedziałam się jakie właściwie są objawy. Lekarz pyta się czy coś się zmieniło, ale ja takie objawy mam od lat...
  Chorobę wykryto u mnie rok temu. Lekarz nie przepisał mi dotychczas żadnych lekarstw. Ostatnie badania TSH 7,330 i ATPO 269,0. Czy już czas na leki?

  OdpowiedzUsuń
 93. Witam! Wlasnie dostalam wyniki z FT3 i FT4,prosze o odp,bo nie umiem ich odczytac,niby mieszcza sie w normie.
  FT4 14.03 pmol/l wart. ref.: 12.0 - 22.0 pmol/l
  Kob.ciężarne: I trym 12.1 - 19.6 pmol/l
  Kob.ciężarne: II trym 9.63 - 17.0 pmol/l
  Kob.ciężarne: III trym 8.39 - 15.6 pmol/

  FT3 4.30 pmol/l wart. ref.: 3.1 - 6.8 pmol/l
  Kob.ciężarne: I trym 3.78 - 5.97 pmol/l
  Kob.ciężarne: II trym 3.21 - 5.45 pmol/l
  Kob.ciężarne:III trym 3.09 - 5.03 pmol/l

  OdpowiedzUsuń
 94. Dzien dobry,
  od czerwca zeszlego roku lecze Hashimoto. Moimi objawami byly glownie problemy z sercem, wypadanie wlosow, meczliwosc, stany depresyjne, ogolny brak energii. Tarczyce mam podobno jak szer szwajcarski... Zaczynalam od Euthyroxu N 25 przez 50, a teraz przyjmuje 75. Niestety wrocily objawy sercowe, potliwosc, suchosc skory, zaparcia. Staralismy sie tez z mezem o dziecko, ale bezskutecznie.
  Aktualne wyniki badan mam takie:
  FT3 2,60 pg/ml 1,71 3,71 N
  FT4 1,12 ng/dl 0,70 1,48 N
  TSH 1,21 µIU/ml 0,350 4,940 N
  Czyli niby wszystko w normie...
  Gdzie mam jeszcze szukac?
  Prosze o pomoc.
  KC

  OdpowiedzUsuń
 95. Od lat choruję na niedoczynność tarczycy obecnie biorę eutyroks 112 .Po przeczytaniu tego artykułu mam wątpliwości co do mojej choroby.moje ostatnie wyniki TSH 0,3343 norma0,35-4,94.mam tylko te wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 96. za duża dawka euthyroxu

  OdpowiedzUsuń
 97. Witam, czy mogę prosić o pomoc w interpretacji moich wyników:

  TSH 2,260 (0,350-4,940)
  FT3 2,46 (1,71-3,71)
  FT4 1,06 (0,70-1,48)
  antyTPO 0,16 (0,00-5,61)
  kortyzol 14,20 (3,7-19,4)

  Wiek 35 lat, od 3 miesięcy na diecie PALEO. Ostatnio duża nerwowość, ciągłe zmęczenie, zaburzenie miesiączkowania, sucha skóra, trudno gojące się rany i mimo aktywnego trybu życia waga stoi w miejscu lub wędruje w górę.

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 98. Witam, właśnie stwierdzono mi Hashimoto przy nadczynności tarczycy. Zrobiłam również badanie na Glutenu-F79, ale kompletnie z tego nic nie rozumiem. Może ktoś mi pomoże zinterpretować wyniki, bo do lekarza idę dopiero w kwietniu. Z góry dzięki.

  <0,10 KU/l
  Zakres wartości:
  0,1-0,34 kU/L :klasa 0
  0,35-0,69 kU/L :klasa 1
  0,7-3,49 kU/L : klasa 2
  3,5-17,49 kU/L: klasa3
  17,5-52,49 kU/L: klasa 4
  52,5-99,99 kU/L: klasa 5
  >100 kU/L : klasa6

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy, ze nie stwierdzono obecnosci przeciwcial - klasa 0, brak nietolerancji

   Usuń
  2. To oznacza, ze praktycznie nie ma przeciwcial przeciw glutenowi, brak alergii.

   Usuń
 99. Witam. Mam takie pytanie... moja znajoma chce zajsc w ciaze, zrobila test krwi na tarczyce, podstawowe TSH i wyszlo Jej w normie. Czy powinna zrobic dodatkowy test na FT3 i FT4? Czy jak tarczyca jest w normie to nie jest problem z tarczyca...? Prosze pomozcie ����

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja miałam w normie tsh, a po kilku miesiącach przy złym samopoczuciu, gdy sama zaczęłam ciągnąc temat i szukać, wyszło mi wysokie anty TPO ( dopiero wtedy wykryto hashimoto, niedoczynność tarczycy) dlatego poleciła bym dodatkowe badania :)

   Usuń
 100. Witam serdecznie, czy mogę prosić o interpretację - moja lekarka właśnie urodziła- szukam "zastepstwa" na razie :)
  TSH - 3,8 (norma 0,3-3,94) - po tym wyniku zlecone ft4 - 13,97 (n.12,23-20,21), oraz antyTG - 12,4 IU/ml i anty TPO - 12, 76. Badania zlecone ze względu na przybieranie na wadze, zmęczenie, zaparcia, suchą skórę ... z góry dzięki

  OdpowiedzUsuń
 101. Witam,
  wczoraj odebrałam wyniki TSH i FT4 zlecone przez lekarza rodzinnego.
  On twierdzi, że wyniki są super, a ja bardzo źle się czuję i wszystko wskazuje na problemy z tarczycą. Jestem kobietą, mam 28 lat.
  TSH 2.3 norma 0.27 - 4.20
  FT4 17.08 norma 12.0 - 22.0
  Czy zrobić jakieś dodatkowe badania, czy z tarczyca wszystko ok interpretując te wyniki?

  OdpowiedzUsuń
 102. Dziękuję za ten wpis. Prosto, jasno i konkretnie. PO weekendzie idę żebrać o skierowanie choć na część z tej listy.
  może po 12 lat o krok przed czterdziestka pozbędę się trądziku i chronicznego zmęczenia.
  Jeszcze raz dziekuję. Pozdrawiam
  Lidka

  OdpowiedzUsuń
 103. Witam !
  Robiłam jakiś czas temu badania i teoretycznie wynika z nich ze wszystko jest Ok. Aczkolwiek czuje ciagle zmęczenie w ciągu dnia natomiast w nocy mam mnóstwo energii, nagle tycie , czuje się jakbym cały czas była spuchnięta , wydęty brzuch pomino tego ze jem bardzo zdrowo. Mam tez bardzo duże problemy z miesiączka , zawsze mi się spóźnia - tak na prawdę nigdy nie wiem kiedy ja dostanę , a jak już mam to jest bardzo obfita i bolesna , towarzysza tez temu zasłabnięcia . Mam także bardzo różne nastroje od euforii do przygnębienia
  Mam 22 lata , oto moje wyniki
  AntyTPO 7,3 - norma 0,0-35,0
  TSH 2,22-norma 0,270-4,200
  fT4 1,33-norma 0,93-1,70
  Testosteron 0,10 - norma 0,06-0,82p-ciała p/tyreglonulina <10 norma <115
  Z góry dziękuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 104. Witam.Czy mogła bym prosić o interpretację moich wyników.Robiłam je na własną rękę bo od lekarza dostałam tylko TSH. Szukam przyczyny mojego złego samopoczucia.Objawy ktore jeszcze mam ,przybieranie na wadze,nerwowość,sucha skóra,senność,zmęczenie,ciągle czuję sie opuchnięta,zerowe libido...
  TSH 2,71 (0,270-4,20)
  fT4 16,58 (12-22)
  fT3 4,43 (3,10-6,80)
  antyTG 34,83 (<115)
  antyTPO 9,34 (0-34)
  mam 41 lat
  Dziękuję Gosia.

  OdpowiedzUsuń
 105. Czy ktos ma doswiadczenie z leczeniem tarczycy proponowanym przez Dr.Dawida Brownsteina (w skrócie suplementacja jodem)? Szukam lekarza, który podjął by się leczenia mnie ta metodą.
  Dziekuję Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 106. Dzien dobry,
  Mam 33 lata od pewnego czasu zaczelam sie zle czuc.
  Moje objawy:
  – huśtawki nastroju bardzo czesto
  – senność i ciagle zmęczenie
  – wypadanie włosów
  – przyrost wagi choc nie mam apetytu (przytyłam w ciagu paru miesiecy 8 kg choc jestem w ruchu ( mam synka 2 letniegi) do tego staram sie cwiczyc ale nic nie pomaga waga ani nie drgnie
  – problemy z koncentracją i pamięcią
  – nadmierna potliwość
  – czeste bóle głowy
  – przyspieszona akcja serca
  – sucha skóra ,na dłoniach i kostkach wierzchu dłoni az peka
  – stany podgorączkowe ,uczucie „rozpalenia” ,często mam takie uderzenia gorąca
  - bardzo czesto tez marzne,mam zimne dlonie i stopy choc jest cieplo,dretwieja mi dlonie w pozycji lezacej
  – często bolą mnie oczy, czasami obraz zachodzi mgla
  -ostatnio zaczelam miesiaczkowac 2 razy w miesiacy do niedawna nie mialam takich problemow
  Nie wiem co się ze mną dzieje. Od lekarza rodzinnego uslyszalam ze mam wiecej wypoczywac,bo to z przemeczenia.
  Dodatkowo mam kamice nerek.
  Sama zrobilam sobie badania
  TSH 3,48
  FT3 3.31
  FT4 1.01
  Wedlug norm mieszcze sie.
  Moj tata ma niedoczynnosc tarczycy.Jeden plat jest zwapniony a na drugim ma guzki.Czy to moze byc dziedziczne.
  Prosze o jakies wskazowki co robic dalej.
  Utrudnia mi to zycie bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 107. Witam,
  mam 21 lat i chciałabym spytać o niedoczynność tarczycy.
  Co jeśli po badaniu krwii wychodzi TSH 3,19, czyli niby w ogólno uznawanej normie, ale dużo wyższe niż 2 podane w artykule, natomiast obraz usg tarczycy jest w porządku?
  Mój lekarz rodzinny na podstawie wyników badań krwii i objawów przepisał tyroksynę 25 na niedoczynność, po miesiącu dostałam się do endokrynologa, który na usg nic nie widzi i skwitował badanie krwii 'w normie, nie ma niedoczynności'.
  Nie wiem już, czy mam odstawić tyroksynę i uznać mój poziom TSH za normalny, czy jednak próbować obniżyć i szukać dalej? Może warto zasięgnąć opinii innego endokrynologa?
  Badanie krwii powtórzone, tym razem stricte pod kątem tarczycy, ale wyniki dopiero za 3 tyg, nie wiem czy dalej brać te tabletki, czy nie... Skutków ubocznych po nich nie zauważyłam.

  OdpowiedzUsuń
 108. witam, a co myślicie o moich wynikach : tsh 2,140 norma 0,270-4,200 ft4 14,43 norma 12-22, ft3 4,08 norma 3,1- 6,8 będę bardzo wdzięczna a opinię :)milena

  OdpowiedzUsuń
 109. 5 maja 2017 Dorota proszę o interpretację wyników TSH-3.070 (0.270-4.2) FT3 2.67(2.0-4.40) FT4 13.03(12.00-22.00) a-TPO-123,22

  OdpowiedzUsuń
 110. Witam. Mam 28 lat. Podjęłam bezskutczne starania o dzidziusia, przy okazji szukania odpowiedzi "dlaczego" zrobiłam poniższe badania. Będę mega wdzięczna za krótki komentarz, do poniższych wyników:
  TSH 2,6178 (0,35-4,94)
  FT3 2,97 (1,71-3,71)
  FT4 1,10 (0,7-1,48)
  P-ciała ATG 8,34 (0,00-4,11)
  P-ciała ATPO 0,00 (0,00-4,11)
  Prolaktyna podwyższona ale w ryzach (mikrogruczolak przysadki - kila lat na Bromergonie)
  LH i FSH - w normie.
  Jestem po biopsji tarczycy (czekam na wyniki).

  OdpowiedzUsuń
 111. Kochani!
  Wszystko wskazuje na to, że coś mam z tarczycą nie tak - ale nigdy nie byłam leczona ani nie miałam żadnych wizyt u endokrynologa. Badania zrobiłam niedawno we własnym zakresie na podstawie objawów, które miałam. Wyniki: TSH, ft3, ft4 mam w normie natomiast anty-TPO mam ponad 1000. (dokładnie 1147,2 - norma <60) a anty-TG ponad 100 (121,3 - norma ,60).
  Dwa/trzy lata temu miałam USG tarczycy i wykryto u mnie niby małe guzki, ale jak to określono 'na razie nie jest to niepokojące i należy to zostawić'. Czekam teraz na kolejne USG i wizytę u lekarza. (dopiero zaczynam 'przygodę'endokrynologiem i ostateczną diagnozę).
  Natomiast póki ta wizyta nastąpi: pytanie: Skoro TSH, ft3,ft4 mam w normie - jedynie te pozostałe wyniki są złe, czy to oznacza, że to Hashimoto? Bo nie do końca mi się to zgadza.. :)
  Czy kwestia po prostu tych guzków - nie wiem w jakim one są teraz stanie..
  Wyczytałam gdzieś, że podwyższonego aTPO i aTG się nie leczy jeśli TSH, ft 3 i 4 są w normie :)
  Dziękuję za pomoc !

  OdpowiedzUsuń
 112. Witam serdecznie,
  Moglabym poprosic o interpretacje tych wynikow?
  Jestem 2 lata po ciazy i mialam cukrzyce ciazowa, ktora podobniez cofnela sie po porodzie i nie moge nadal zrzucic wagi...
  Pozdrawiam cieplo,
  Ania
  Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 5,4 pmol/l norma: 3,5 — 6,5
  Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 17,8 pmol/l norma: 11,5 — 22,7
  Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) 1,49 ulU/ml norma: 0,55 — 4,78
  Siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-S) (K27) 276,9 μg/dl norma: 25,9 — 460,2
  Ferrytyna (L05) 88 ng/ml norma:10 — 291
  P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09) 44,1 U/ml norma: 0 — 60
  P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18) 47 U/ml norma: < 60
  Kortyzol (M31) 20,07 ug/dl norma: 5,27 - 22,45 (godz 7:00-9:30)

  OdpowiedzUsuń
 113. Witam
  Czy Anty TPO-75 przy normie do 34 i anty TG-16 norma do 115 moze swiadczyc o haszimoto?

  OdpowiedzUsuń
 114. Witam serdecznie.
  Moje wyniki:
  Tsh 2.29 (0.3-4.2)
  fT4 14.6 (12.0-22.0)
  fT3 5.5 (4.0-6.8)
  Kortyzol 20.03 (6.2-19.4)
  Anty TPO 12.81 (0.00-34.00)
  ANTY TG 10.49 (0.00-115.00)
  Fsh 3.37 (nie podano normy)
  TRAB <0.300 (0.00-1.22)
  Z morfologia tylko PDW podwyższone oraz LYM%
  Myślicie że wszystko jest ok?

  OdpowiedzUsuń
 115. witam,
  proszę o informacje czy wyniki poniższe mogą wskazywać na chorobę zwiazana z tarczyca

  Eozynofile 36,3 % norma /1,0-6,0/

  TSH TSH 0,825 µIU/ml 0,510 4,300 N
  FT4 FT4 0,97 ng/dl norma /0,98-1,63/ L
  anty-TG anty-TG 117,20 IU/ml norma /0,00-115,00/ H
  FSH FSH 1,92 mIU/ml
  Estradiol Estradiol 5,91 pg/ml
  Prolaktyna Prolaktyna 6,26 ng/ml 4,79 23,30 N

  martwią mnie bardzo wypadające garściami włosy i te wysokie eozynofile

  z góry dziekuje za informacje


  OdpowiedzUsuń
 116. Witam, mam 23 lata a poziom TSH w badaniu wyszedł mi 3,9 (0,2-4,2). Wynik ten trochę mnie zaniepokoił, ponieważ z informacji wyczytanych, u młodych kobiet nie powinno przekraczać 2,5.Badanie, które wykonywałam 8 lat temu wykazało TSH na poziomie 2,20. Udałam się do lekarza po czym usłyszałam od niego, że nie powinnam sobie na siłę szukać choroby bo to w normie... W mojej rodzinie występowała niedoczynność tarczycy a ja mam wiele objawów, które mogą występować przy tej chorobie ( rozdrażnienie, uczucie zimna, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem). Czy powinnam na własną rękę wykonać dalsze badania? Jeśli tak to jakie?

  OdpowiedzUsuń
 117. Witam mam 43l. Jestem przed wizytą i endokrynologa.moje wyniki to Ft4 1,05,tsh 1,88 a atpo 1300 nigdzie na forum nie widziałam takiego wyniku i jestem przerażona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosze sie nie martwic. Ja tez mialam taki poziom aTPO na poczatku. Po 3 miessiacach diety miano spadlo do 80.

   Usuń
 118. Świetny blog.. szukam info. Mam 35lat 3dzieci 2 poronienia prawdopodobnie przez tarczyce,brałam jod nie pamiętam CO I JAk.. Obecnie od roku staramy się o dziecko i nic��zrobiłam badania jestem zielona..czy to może być niedoczynność.. Hashimoto..czegoś za dużo innych znów za mało ;/
  FT4 0,86 norma 0,78-2,19
  TSH 3 2,270 norma 0,400-4,000
  Anty TPO 685,4 norma <8,0
  FT3 1,85 norma 2,60-5,40
  Anty-TG 83,4 norma <18,00
  Ferrytyna 5,18 norma 13-15
  żelazo 40 norma 37-170

  Będę naprawdę wdzięczna za odpowiedź Gina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Gina to jest niedoczynnosc wywolana hashimoto (podwyzszone miana przeciwcial). TSH nie jest jeszcze najgorsze, ale wolne slabiutkie - fT4 niziutko, a fT3 (hormon aktywny) nawet ponizej normy. Ferrytyna i zelazo zdecydowanie za niskie. Powinnas jesc wiecej czerwonego miesa, podrobow (watrobka), pic sok z pokrzywy czy zakwas z burakow. Trzeba to podniesc, najlepiej przez spozywanie odpowiednich produktow, choc czasem nie obejdzie sie bez suplementacji. Moim zdaniem powinnas odwiedzic dobrego endokrynologa, ktory wprowadzi juz leczenie hormonalne. Przy staraniu sie o dziecko dobrze, by TSH oscylowalo w okolicach 1. Pozdrawiam, Sylwia

   Usuń
  2. Dziękuję ślicznie za odpowiedź.. jeśli chodzi o dietę to od pół roku wykluczyłam gluten nabiał.. jem dużo mięsa ale kurczaka.. muszę przejść na czerwone.. chciałabym uniknąć faszerowania się lekami.. troche mnie pocieszyłaś że nie jest tragicznie (chyba..??) Gina

   Usuń
 119. Witam Pani Sylwio
  Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji wynikow badania krwi.
  Badanie USG ujawnilo drobne zmiany, sugerujace niedoczynnosc tarczycy. Mam 37lat, ogolnie czuję się dobrze a badanie USG tarczycy zostalo zrobione zupelnie przez przypadek. Mialam juz wizyte z lekarzem. Endokrynolog chce wprowadzic leczenie Letroxem 50mg, zaczynajac od 25mg przez pierwsze 7dni nastepnie 50mg i kontrolowanie TSH co 8 tyg. Rowniez przepisano mi wit D3 1000.
  Przyznam, że obawiam sie terapii hormonalnej. Czy jest to konieczne? Czy dawka nie jest zbyt duża?

  TSH 3.60 (0.38-5.33)
  FT3 5.32 (3.5-6.5)
  FT4 15.32 (11.5-22.7)
  Anty TPO < 28 ( <60)
  Anty TG 15.7 ( <60)
  Ferrytyna 13.8 (10-271)
  Prolaktyna 14.09 (2.8-29.2)
  Witamina B12 291 ( 211-911)

  Z gory dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 120. Witam!
  Mam 42 lata, miałam zrobione badania ze względu na ogólne osłabienie, przyspieszoną pracę serca. Moja mama choruje na Haschimoto, babcia chorowała na niedoczynność tarczycy, siostra na nadczynność. Mnie towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak tycie, wypadanie włosów, zmęczenie.

  Moje wyniki badań:

  TSH 1,66 (0.27-4.20)
  FT4 1.15 (0.93-1.70)
  FT3 3.37 (2.02-4.43)
  Anty-TPO 134.8 (0.0-34.0)
  Anty-TG 26 (0.0-115.0)

  Lekarz rodzinny twierdzi, że z moją tarczycą wszystko w porządku. Zaniepokoił mnie ten wynik Anty-TPO, czy powinnam coś w tej sytuacji zrobić?

  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 121. Witam, chciałam zapytać czy miała Pani do czynienia z takim przypadkiem - z tsh, ft3, ft4 stwierdzono nadczynność a w badaniu usg tarczyca wygląda u mnie na niedoczynność. Gdzieś jest błąd, czy tak się zdarza? Dodatkowo mam cukrzycę t1, urodziłam w grudniu synka i karmię piersią.
  Pozdrawiam serdecznie! Agata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musialabym miec wiecej informacji, ale taka sytuacja jest mozliwa w kilku przypadkach. Faza nadczynnosci wystepuje bardzo czesto na poczatku hashimoto. W Pani sytuacji, skoro obraz usg juz wskazuje na niedoczynnosc, nie jest to raczej poczatek choroby. Nie wiem czy badala Pani przeciwciala TRAb, ktore sprawdza sie przy podejrzeniu choroby Gravesa-Basedova. Otoz zdarza sie, ze to drugie autoimmunologiczne zapalenie tarczycy towarzyszy Hashinoto i wtedy pacjent z takim miksem miota sie od niedo- do nadczynnosci. Jesli przyjmuje Pani hormony, moglo dojsc do zawirowan pociazowych i obecna dawka leku moze byc za duza, stad nadczynnosc. Zdarza sie:) Pozdrawiam

   Usuń
 122. Bardzo proszę o interpretację moich wyników:
  TSH 4,020 (zakres 0,270-4,200)
  FT4 1,11 (zakres 0,93-1,70)
  anty TPO 329,60 (zakres 0-34)
  anty TG 335,40 (zakres 0-115)
  P/c. p. receptorom TSH (trab) <0,8 (zakres 0,00-1,22)
  Bardzo proszę o info o czym świadczą moje wyniki bo czuję się paskudnie.

  OdpowiedzUsuń
 123. W sobotę mam wizytę u endokrynologa, ale może się załapię na interpretację wyników:
  TSH 3,179 normy: 0,350 - 4,780
  FT3 6,61 normy: 3,53 - 6,45
  FT4 18,82 normy: 11,46 - 22,65
  Anty ATG 133,2 normy: 0,0-60,0
  Anty ATPO <28 normy: 0-60

  Dziękuję z góry i pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 124. witam jestem kobietą mam 42 lata, czy mogę prosić o interpretację wyników:
  TSH 2,11
  FT3 3,31
  FT4 1,20
  ATG 324,8
  ATPO 12
  FERRYTYNA 20
  WIT B12 247,7
  WAPŃ 9,55

  dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 125. Moi drodzy, nie interpretuje wyników badań na stronie. Zapraszam na konsultacje.

  OdpowiedzUsuń
 126. Witam.Mam 37lat i od kiedy tylko pamiętam ciągle jest mi zimno.W domu pomimo 24°C ja siedzę w dresie,szlafroku i pod kocem,a i tak odczuwam zimno.Moje włosy ciągle się łamią, a skóra pomimo nawilżania jest ciągle sucha,do tego stopnia że na łokciach i stopach tworzą się suche ,szorstkie placki. Co jakiś czas dretwieją mi nogi,a ręce mam wrażenie że ważą tonę. Ciagłe uczucie zmęczenia, w dzień mogę zasnąć na stojąco, a nocą zdarza się że nie śpię całymi godzinami.Zmienne nastroje,placzliwosc..do tego częste zatwardzenia..bylam u lekarza przepisał mi żelazo po wyniki 41 (55-155).Hormon tyreotropowy 3 gen wynik 2.710 (0.270-4.700).Lekarz twierdzi że w normie.Po żelazo miało być lepiej ,Ale zmian nie widzę.Co robić? Czy to tarczyca ?lekarz uważa że skoro wynik jest taki a nie inny to z moja tarczyca jest ok.Prosze o jakaś poradę. Dziękuję i pozdrawiam. Sabina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinno sie oceniac pracy tarczycy na podstawie samwgo TSH. Prosze zrobic TSH, fT3 i fT4. Co do poziomu zelaza, warto poszerzyc diagnostyke i zadbac o zrodla zelaza w diecie. Pozdrawiam, Sylwia

   Usuń
  2. Strasznie to przykre, mam dokładnie to samo. Lekarze nie chcą dać leku, bo skoro mam wyniki w normie to znaczy, że tarczyca jest ok. A ja wiem, że czuję się inaczej niż tych kilka lat temu, a lekarze nie chcą tego słuchać. Będę chodzić tak długo po lekarzach aż znajdę tego, który wysłucha i chyba to jest jedyna opcja. Poza tym czasami dieta może pomóc, na przykład odstawienie laktozy, glutenu, soi, niektórym pomaga.

   Usuń
 127. Witam Pani Sylwio bardzo proszę o interpretacje wyników. Oraz o podanie czy jest konieczna konsultacje. Wyniki
  FT3 3,67 norma 2,30-4,20
  FT4 1,55 norma 0,89-1,76
  TSH 0,625 norma 0,550-4,780
  ATG <25,0 norma <60
  ATPO <37,0 norma <60
  Pozdrawiam Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 128. Witam serdecznie, moje TSH wynosi 1,127. USG ( robione zwg na nadciśnienie) wykazuje niejednorodną i obniżoną echogennicznosć tarczycy. Objętość 14ml wzmożone unaczynienie w CD, nieliczne zmiany hipoechogeniczne do 5mm. Jutro robię jeszcze raz TSH + F4,aTpo iaTG. Czy to prawda że prawidłowe TSH 1,127 świadczy o guzach podwzgórza?
  Muszę dodać że nie mam już żadnych objawów typowych dla chorób tarczycy. Miałam przez dwa tygodnie w okresie gdy byłam chora i gorączkowałam i trochę po tym. Dodam też że niecałe trzy miesiące temu urodziłam trzecie dziecko. Mam 31 lat. Proszę o jakąś sugestie co mi może być, bo do czasu wizyty u lekarza zwariuje. Strasznie się boję że to coś z przysadką.

  OdpowiedzUsuń
 129. Witam,
  mam 33 lata. Ostatnio byłem cały czas zmęczony, drżały mi ręce. Pojawiało się kolatanie serca i uczucie gorąca, duszności. Zrobiłem badania. TSH - 0,0004 FT3 - 22,52 pg/ml FT4 4,52 ng/dl
  Lekarz stwierdził nadczynność i zalecił mi Thyrozol 20 i proprananol. Całe życie uprawiam sport, na tę chwile lekarz zakazał mi robienia czegokolwiek... Boję się , że to może potrwać długo. Lekarz podejrzewa ch. Gravesa-Basedova, bo mam też łuszczycę. Nie przechodziłem żadnej z chorób dzięciecych (to też powiedziałem lekarzowi). Do tego jestem uzależniony od alkoholu i mam wszyty disfulmirian (anticol) . Od 6 miesiecy nie piłem i paradoksalnie od tego momentu kondycja fizyczna zaczęła się pogarszać...

  OdpowiedzUsuń
 130. Witam
  Mam 36 lat i oto moje wyniki
  tsh 0,005( norma 0,27-4,2)
  ft4 2,79 (0,93-1,70)
  anty tpo 2000 (60)

  OdpowiedzUsuń
 131. dziękuję pani bardzo za ten artykuł, to zdecydowanie więcej niż można usłyszeć od większości lekarzy, wdzięczna

  OdpowiedzUsuń
 132. Witam, jestem pod wrażeniem jak takim artykulem można uświadomić ludzi o istniejących problemach. Bardzo prosilabym o i interpretacje wyników. Mam 29 lat i powoli zaczynam myśleć o pierwszym dziecku. Będąc u trychologa dostałam propozycję zrobienia na własną rękę wyników tsh. Po przeanalizowaniu przez trychologa tsh pani zaproponowała mi rozszerzenie badań o ft3, ft4, anty Tpo i anty TG.
  Tsh 2.65 ulU/ml przy normie 0.27-4.2
  Ft3 4.57 pmol/l przy normie 3.1-6.8
  Ft4 16.45 pmol/l przy normie 12-22
  Anty tpo <3 IU/ml przy normie 0.00-5.61
  Anty tg 4.78 IU/ml przy normie 0.00-4.11
  Martwię się, że mogę mieć problem z zajściem w ciążę. Dodam, że przy okazji innych wizyt dwa lata wcześniej miałam wysoki poziom prolaktyny ale został on unormowany. Kontrolnie prolaktyne będę badać za około pół miesiąca. Czy te wyniki mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę? Czy wynik anty tg poza normą oznacza jakąś wadę tarczycy? Bardzo proszę o informację, bo niestety mamy takie czasy ze jak chcemy aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował musimy sami doszukiwać się informacji. Na szczęście istnieją takie blogi jak Pani i chwała Pani za to. A pomyśleć ze wyniki na tsh itp wyszły przy okazji kiedy chce zadbać o swoje włosy. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 133. Dziękuję za artykuł i konkretne wytyczne do dalszych badań.
  Mam 38 lat i kilkunastu lat marzłem w nocy, teraz nawet w lato śpię w skarpetkach i piżamie polarowej wszyscy mówili,że słabe krążenie, bo rzeczywiście podczas wysiłku nie było mi zimno.Od kilku lat brak energii i bule stawów,to twierdzili że depresja.
  Zbadałem TSH i wyszło 7.65 przy normie 0.38-5.33
  Ft4 0.79 przy normie 0.61-1.12
  Ft3 3.04 przy normie 2.50-3.90
  Na usg wyszło że tarczyca wielkości 13.4 przy normie 15-25.
  Chyba to niedoczynność?
  Da się jakoś poprawić te wyniki bez stosowania hormonów?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 134. Dzień dobry, dziękuję Pani za ten wspaniały artykuł. Po roku złego samopoczucia, ciągłego rozdrażnienia, odczucia zimna i sporego przyrostu wagi postanowiłam poszukać informacji w internecie i trafiłam na Pani świetny blog. W końcu zrobiłam wyniki, ale nie jestem pewna czy coś się dzieje, czy to ze względu na wiek ;). Mam 39 lat. Mogę prosić Panią o ich interpretację?
  TSH 3,870 uIU/ml (0,270-4,200)
  FT4 1,37 ng/dl (0,93-1,70)
  FT3 3,27 pg/ml (2,00-4,40)
  aTPO 8,34 IU/ml (1,00-16,00)
  Byłabym Pani niezmiernie wdzięczna, dziękuję i pozdrawiam.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 135. Super artykuł, dzięki wielkie. Ostatnio dwoje lekarzy mnie wyśmiało jak wspomniałam o rT3 :( Wyzywającym tonem --- "a po co pani te badania, proszę mi wytłumaczyć".... Przykro się robi.

  OdpowiedzUsuń
 136. Byłam raz u endykrolog w ciągu roku którym się lecze on mi powiedziałze mam chorobe hasimoto i ze lekarz rodzinnyy ma mi przeppisywac tabletki.. i tylko robilam badania na tsh

  OdpowiedzUsuń
 137. Poleci ktoś dobrego endokrynologa lub lekarza medycyny naturalnej, który leczy nie konwencjonalnei w okolicy Krakowa?
  krysgrzelak@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.