niedziela, 7 grudnia 2014

Kochaj swoje jelita

Czy dokuczają Ci sezonowe alergie, przyrost wagi, refluks, zawirowania hormonalne, zaburzenia nastroju lub choroba autoimmunologiczna? Jeśli odpowiedź brzmi "tak", możesz mieć tzw. nieszczelne jelito (zespół nieszczelnego/dziurawego/cieknącego jelita). 

Prawidłowo zbudowane, zdrowe jelito przepuszcza niektóre substancje, takie jak trójglicerydy ze strawionych tłuszczów, cukry ze strawionych węglowodanów, aminokwasy oraz dwu- i tripeptydy ze strawionych białek. 

Nieszczelne jelito to jelito chore, uszkodzone, przepuszczające do krwiobiegu wiele niepożądanych i szkodliwych substancji, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć: groźne mikroorganizmy (bakterie, grzyby), toksyny, pasożyty, jak również nieprzetrawione białka, tłuszcze, metale ciężkie i inne "odpady", zupełnie już organizmowi niepotrzebne.

Około 1/4 z nas cierpi z powodu dolegliwości trawiennych takich jak: zgaga, wzdęcia, gazy, biegunki, zaparcia czy nudności. Medycyna funkcjonalna, w którą z każdym dniem coraz bardziej wierzę, utrzymuje, że chociaż objawy te dotyczą bezpośrednio jelit, mają charakter ogólnoustrojowy i wpływają na cały organizm człowieka. 

Jelita to podstawa naszego zdrowia. Dlatego jeśli chcemy mieć zdrowe ciało, zadbajmy przede wszystkim o nie.
Prawidłowo funkcjonujący system trawienny jest kluczem do dobrego samopoczucia każdego z nas. Powinniśmy mieć świadomość, że 60-80% komórek naszego układu immunologicznego znajduje się właśnie w błonach śluzowych jelit. Co więcej, powstaje w nich około 90% neuroprzekaźników (związków chemicznych odpowiedzialnych między innymi za nasz nastrój, np. serotonina). Zaburzenia w pracy jelit mogą więc wywoływać znacznie więcej niż ból brzucha, gazy czy biegunka - mogą być pierwotną przyczyna wielu chronicznych problemów zdrowotnych. Brak równowagi w mikrobiomie jelitowym oraz zespół nieszczelnego jelita są silnie związane z rozchwianiem hormonalnym, chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i choroba Hashimoto, cukrzycą, chronicznym zmęczeniem, fibromialgią, lękami, depresją, egzemą, trądzikiem różowatym i wieloma innymi schorzeniami.


Podstawą uzdrawiania jelit w medycynie funkcjonalnej jest metoda zwana Programem 4R (z ang.: Remove, Replace, Reinoculate, Repair). 


1. Remove - USUŃ

Usuń to, co złe. Twoim celem powinno być wyeliminowanie wszystkiego, co negatywnie wpływa na środowisko układu pokarmowego. Na tym etapie:
 • pozbywamy się pokarmów, które wywołują stany zapalne i uwrażliwiają jelita, takich jak nabiał, kukurydza, soja, jajka, cukier i wszystko, co zawiera gluten (pomocne: dieta eliminacyjna i testy na nietolerancje pokarmowe),
 • unikamy substancji drażniących - alkoholu, kofeiny i leków,
 • zwalczamy infekcje, których źródłem mogą być pasożyty, drożdże lub bakterie - najlepiej przeprowadzić testy kału i inne badania diagnostyczne, na podstawie których ustala się dalsze postępowanie (leki ziołowe, suplementy przeciwgrzybicze, w skrajnych przypadkach niestety antybiotyki).

2. Replace - PRZYWRÓĆ
Przywróć wszystko, co dobre. Dodaj do swojej diety substancje niezbędne do prawidłowego trawienia i wchłaniania, które mogły zostać przytłumione przez ciągłe diety odchudzające, leki, choroby, stres lub - po prostu - starzenie się. 
To etap, w którym normalizujemy poziomy enzymów trawiennych, kwasu solnego czy żółci. 

3. Reinoculate - UZUPEŁNIJ

Przywróć prawidłową florę bakteryjną swoich jelit, uzupełniając niedobory "dobrych" bakterii. 

Można to osiągnąć poprzez przyjmowanie:

- w pierwszej kolejności  - probiotyków zawierających pożyteczne bakterie, np. z rodzaju Bifidobacterium lub Lactobacillus),
 - później także prebiotyków, czyli takich składników pożywienia, które same w sobie nie zawierają mikroorganizmów, ale "karmią" wartościowe bakterie i stymulują rozwój prawidłowej flory naszych jelit,
- produktów o wysokiej zawartości błonnika rozpuszczalnego w wodzie.

4. Repair - NAPRAW

Jelita mają zdolność samouleczenia pod warunkiem, że dostarczymy im odpowiednich substancji odżywczych. Pomóż im "częstując" suplementami takimi jak: 
- L-glutamina (aminokwas występujący we krwi i mózgu, neuroprzekaźnik inhibitorowy, pomaga odmłodzić błony śluzowe jelita),
- cynk (niezbędny dla prawidłowej pracy całego układu immunologicznego, usunięcia stanów zapalnych czy przywrócenia równowagi hormonalnej),
- omega 3 (m.in. redukuje stany zapalne)
- witaminy A, C, E,
- rośliny lecznicze, np. wiąz czerwony lub aloes.

Bez względu na główny problem zdrowotny, Program 4R powinien być jednym z pierwszych kroków poczynionych przez pacjentów z objawami nieszczelności jelitowej. To proste podejście odwróciło przebieg wielu przewlekłych chorób i stanów zapalnych ludzi na całym świecie. Może warto wziąć je pod uwagę, uwzględniając fakt, że problemy przepuszczalności jelitowej powoli zaczynają przybierać formę epidemii?2 komentarze:

 1. Interesuje sie medycyna naturalna od 3 lat...czyli od chwili kiedy rozchorowal sie moj najmlodszy syn.Dzieki stosowaniu naturalnych sposobow lecznia ..odzyskal zdrowie.
  Dziekuje za przydatny artykul.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę usiąść na spokojnie i się wczytać Twoje artykuły.
  Cierpię na RZS. Mam astmę oskrzelową (obecnie w remisji), guzek na tarczycy oraz przerost candidy. Szukam ratunku dla siebie...

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.